Jak si vypěstovat magnólii ze semen? Zásadní je správný výběr a uchování v lednici

magnolie

Řešíte, jak si ozvláštnit zahradu? Líbí se vám kvetoucí keře? Vypěstujte si magnólii ze semene. Je to sice náročnější, ale reálné. Chce to jen trpělivost. Ušetříte a budete mít větší radost ze svého pěstitelského umu. Poradíme, jak na úspěšné pěstování.

Nejstarší kvetoucí rostlina

Magnólie patří mezi nejstarší kvetoucí rostliny, kterým geologové potvrdili více než 100 milionů let dlouhou historii. Je evidováno 200 druhů magnólií, avšak počet každým rokem narůstá. Je natolik oslňující, že nedá šlechtitelům spát. Dnes se lze setkat s odrůdami v podobě malého keře, jakožto poměrně velkého stromu. Jsou však i odrůdy, které jsou malé a lze je pěstovat i v nádobě. Magnólie každopádně dodá nádech luxusu každému exteriéru. Oživí i ten nejnudnější pozemek. Tento okrasný keř s působivými květy můžete mít hned, stačí si ho koupit v zahradnictví. Pokud chcete ušetřit a mít ho za pár korun a radovat se z vlastního pěstitelského úspěchu, tak si vypěstujte vlastní ze semen.

Pěstování magnólie ze semen

Základem je pořízení kvalitních semen. To naštěstí dnes už nebývá takový problém, neboť semena lze sehnat celkem běžně. Před samotnou výsadbou do půdy je třeba semena nechat ještě jistým způsobem dozrát. A to tak, že je uložíte v sáčku (můžete místo sáčku použít plastovou misku s navlhčeným pískem nebo perlitem) s vlhkým pískem, perlitem či rašelinou minimálně na 2 až 4 měsíce do lednice. Průběžně kontrolujte, aby perlit nevyschl. Případně dodejte potřebnou vláhu.

V dubnu je pak možné vysít semena přímo do truhlíku na okenní parapet, pařeniště či skleníku. První semenáčky se objeví za několik týdnů. Často se však stává, že si holt magnólie dává na čas a vyklíčí klidně i za několik měsíců. Podstatné je, aby stanoviště mělo stálou teplotu a vlhkost. Místo musí být klidné, bez průvanu a zbytečných vichrů. Mějte na paměti, že semenáčky posílí až druhým rokem. Pak už by měla mít vaše magnólie reálnou šanci na přežití. Pokud budete úspěšní, bude zdobit vaši zahradu několik desítek let. A to už za tu práci a trpělivost stojí.

květina

Foto: Pixabay

Jak správně sázet magnólii

Magnólie by neměla být zasazena moc hluboko. Po zasazení venku okolí pokryjte sekanou trávou, kůrou, listím či kompostem. Mladé rostliny po zasazení je třeba vydatně zalévat. Ale neokopávat, neboť rostlina má mělké kořeny a mohli byste je poškodit.

Zdroj: ireceptar.cz, zahradkarskaporadna.cz

Náhledové foto: Pixabay