Jak si doma vypěstovat lahodné žampiony – zvládnete to i s minimem prostoru
Jak si doma vypěstovat lahodné žampiony: Sezóna hub venku již téměř skončila. To ovšem neznamená, že si ty čerstvé nemůžete dopřát. Stačí si je totiž doma jednoduše vypěstovat.
Velmi oblíbené jsou v tomto ohledu zejména žampiony, které jsou na další úpravu nenáročné, a přitom zůstávají maximálně chutné.
Stačí si pořídit pěstitelskou sadu
V obchodech lze zakoupit sady, které obsahují houbové mycelium a kompostovaný žampionový substrát. Ten se buď nechává v pytlích nebo se přesypává do bedýnky. Až budete mít připraveno, tak vše zvlhčete vodou z rozprašovače – příliš další péče nebude třeba. Ještě pamatujte na to, že žampiony potřebují optimální tepelnou okolo 24 °C.
Pokud pěstujete žampiony v igelitu, pak po fázi rozrůstání mycelia (to, že je vše hotové, poznáte tak, že sáček krásně voní po houbách), jednoduše ořízněte vrchní část sáčku, aby mohly houby bez potíží vyrůst.
Jak si úrodu užít
A až budete mít žampiony vypěstované, uvařte si z nich originální recept
Foto: Pixabay
Žampiony plněné masem s paprikovo-rajčatovou směsí
Ingredience:
- Větší hlavičky žampionů 12 ks
- Mleté maso mix 500 g
- Cibule 1 velká
- Olej 1 lžíce
- Vejce 1 ks
- Petrželka 1 hrst
- Pepř, sůl, mletý kmín
- Máslo na vymazání pekáčku
Na směs:
- Velká rajčata 4
- Barevné papriky 2
- Olej olivový 1-2 lžíce
- Bazalka menší hrst
- Citrónová šťáva dle chuti
- Sůl, pepř
Postup:
Hlavičky žampionů očistíme, loupat nemusíme. Nožičky vykrojíme a pokrájíme na drobno. Pekáček si vymažeme máslem a hlavičky do něj naskládáme. Cibuli nakrájíme na drobno a osmahneme ji na oleji. Přidáme mleté maso a po chvíli nožičky hub. Restujeme do hněda, osolíme a okořeníme, nakonec přidáme petrželku a vejce. Troubu vyhřejme na 100 °C, pekáček přiklopíme a vložíme do trouby. Chvíli pečeme, až žampiony samy pustí vodu. Poté zvýšíme teplotu na 150-170 °C a pečeme dále, ke konci odklopíme víko, aby maso zčervenalo a šťáva se téměř vydusila.
Na zeleninovou směs rajčata i papriky rozkrojíme, vydlabeme semeník a dužinu nakrájíme ji na kostičky. Opečeme ji chvíli na oleji, aby změkla. Pak přidáme pokrájenou bazalku, necháme ji zavadnout, osolíme, opepříme a odstavíme.
Plněné žampiony podáváme se zeleninovou směsí a pečivem.
Zdroj: https://www.google.com/search?q=pln%C4%9Bn%C3%A9+%C5%BEampiony+kluci+v+akci&oq=pln%C4%9Bn%C3%A9+%C5%BEampi&aqs=chrome.9.0i512j69i57j0i512l8.15322j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8, https://www.kupi.cz/magazin/clanek/8288-jak-pestovat-zampiony-doma-nebo-na-zahrade,
https://www.blesk.cz/clanek/radce-zdravi-a-zivotni-styl-zivotni-styl/649255/poznate-jedly-zampion-od-jedovateho-mykolog-prozradil-dva-dulezite-znaky.html
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)