Jak se zbavit škůdců? Co pomůže a jak si vyrobit vlastní ekologický postřik

škůdci

Slimáci i mšice se zpravidla přes zimu ukrývají. Většinou přezimují v korunách vytrvalých rostlin. Na jaře pak vylezou ven. Jakmile se oteplí, nastává boj s těmito nevítanými záškodníky. Jak se s tímto problémem co nejlépe vypořádat? Pokud nechcete chemii, pak si můžete vyrobit vlastní ekologický postřik.

Hubení škůdců na zahradě

I když je škodlivý hmyz potravou pro další živočichy, pro naši zahradu však představuje hotovou pohromu, které bychom chtěli zabránit hned v prvopočátku. Jenže to však neznamená, že vyrazíte na zahradu pod tíhou různých postřiků proti škůdcům a bezhlavě budete postřikovat stromy, keře, květiny ve snaze, že takto vše nejlépe zlikvidujete. Pakliže se už rozhodnete pro boj se škůdci, musí v tom být jistý řád a systém.

Prvním krokem je zjistit, jaké druhy škůdců máte na zahradě. Je třeba si tak zahradu projít, důkladně prozkoumat a zkontrolovat každou rostlinu i každý list. V tomto směru vám může pomoc, když použijete silnou lupu. Myslete na to, že řada škůdců je pouhým okem takřka neviditelná, a tím tak nezachytitelná.

Eliminace škůdců v rámci kontroly

Jednou z možností, jak výskyt škůdců omezit, je zkrátka důkladně prohlédnout všechny rostliny, které koupíte v obchodě a přinesete domů. Jde o to, že i rostliny vypadající na první pohled velmi zdravě, mohou mít pod listy či v zemině v květináči nežádoucí organismy, které se pak snadno rozšíří i na další rostliny.

Pokud si nejste jisti, že s lupou dokážete odhalit všechny škůdce, můžete použít žluté lepové desky a terčíky. Ty jsou jasným ukazatelem všech druhů hmyzu, který se ve vašem okolí nachází. Žlutá barva láká hmyz a dle největšího množství stejného druhu lze snadno určit možné nebezpečí pro rostliny. Stačí rozmístit lepové pásky všude tam, kde se vyskytují rostliny ve větším shluku.

zelenina

Foto: Pixabay

Výroba vlastního ekologického postřiku

Použít můžete různé přípravky, které lze zakoupit. Pokud preferujete šetrnější způsob, pak není nic jednoduššího, než když si vyrobíte vlastní ekologický postřik. Jak na to? Nasekejte 4 stroužky česneku a 1 cibuli najemno, smíchejte s 1 l vody. Směs nechte odstát 24 hodin, poté ji přeceďte a přidejte 1 polévkovou lžíci mycího prostředku. Tímto máte připravený efektivní postřik proti škůdcům i plísni. Aplikujte ho na listy rostlin 1x týdně.

Zdroj: zahradkarskaporadna.cz, dumazahrada.cz

Náhledové foto: Pixabay