Jak se zbavit břečťanu? Osvědčené rady
Břečťan je velice snadné pěstovat. Je to rostlina, která se rozrůstá sama, bez jakéhokoli našeho zásahu. To je její výhoda – a zároveň nevýhoda, když se rozhodnete se ho zbavit, nebo když potřebujete kontrolovat jeho růst. V případě, že je porost opravdu hustý vás čeká opravdu úmorná práce. A leckdy se stane, že se břečťan „vrátí“ – i když už jste ho považovali za odstraněný.
Odstranění ze země
Břečťan se pne vodorovně i vertikálně. Ať tak či onak, vždy má ukrutnou sílu, a i pokud jej pěstujete, bude potřeba pravidelné prořezávání. Chcete-li se zbavit břečťanu ze země, zjistěte si, na jaké ploše se překrývá a jaké rostliny jsou pod ním. Nejhouževnatější bude břečťan tam, kde je ve stínu. Na začátku je potřeba odřezat kořenový systém rostliny – udělejte to po celém obvodu břečťanem pokryté plochy (je-li plocha příliš velká, rozdělte si ji na sektory). Každý z těchto sektorů budete rolovat podobně jako koberec – do jednoho balíku. Postupně pak odřezávejte všechny další kořeny. Až bude balík dost veliký, odřízněte jej a pusťte se do tvorby dalšího balíku.
Břečťan: Zdroj obrázku: Pixabay.com
Odstranění ze stromů
V některých případech se může stát, že břečťan zcela pokryje strom a zadusí ho. Na záchranu stromu tak podle míry pokrytí může být již pozdě a vyplatí se vám strom odstranit současně s břečťanem. Dobrou zprávou je to, že břečťan má kořeny pouze v zemi, takže když je odstraníte ze země, zbytek uhyne sám. Nejprve odstraňte hlavní části rostliny, poté se teprve zaměřte na to, abyste se zbavili i menších kusů břečťanu a jeho kořenů – a to v okolí stromu.
Odstranění z plotů a jiných svislých poloh
Ploty, zdi a další svislé předměty jsou místa, po kterých břečťan rád šplhá. Zbavit se ho může být opravdu úmorné, protože tyto plochy mohou mít různé tvary. Pro snadnější práci je vhodné břečťan namočit, protože pak je jednodušší ho otrhat (pokud možno použijte hadici, kterou břečťan pokropíte). Odstraňujte ho odshora dolů – většinou si vystačíte s vlastníma rukama, houževnatější šlahouny a větve můžete odstřihnout zahradnickými nůžkami a později je odstranit zvlášť. Zbytky břečťanu můžete odstranit také drátěný kartáčem. Poté místa ještě znovu umyjte přípravkem na mytí nádobí smíchaný s vodou. Vhodné je použití přípravku na hubení plevele.
Co s odřezaným břečťanem?
Břečťan dokáže znovu zakořenit, i pokud byl odstřižen. Jednotlivé balíky břečťanu proto odneste z ošetřeného místa pryč. Umístěte ho na suchém slunném místě – například skála, nebo plech. Poté, co břečťan z jakékoli plochy odstraníte, znovu projděte očištěnou oblast. Všechny viditelné části rostliny a veškeré kořínky odstraňte.
Břečťan: Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!