Jak se zbavit bodláčí, aby se k vám na zahradu už nikdy nevrátilo
Když se řekne bodlák, vybavíme si ze všeho nejvíce úporný plevel. Čas od času si někdo vzpomene i na bodláčí léčivé, jako je ostropestřec mariánský (Silybum marianum), s pozitivními účinky na játra a organismus.
Ovšem mluvíme-li o plevelech, pak máme na mysli nejspíš pcháč oset (Cirsium arvense). Jde o velmi vytrvalý bodlák, kterého se bohužel jen tak nezbavíte.
Když bodláky vykvetou, máte o průšvih postaráno
Jakmile na zahradě zpozorujete bodláky, zbystřete. Nezáleží na tom, že se aktuálně vyskytují „jen“ těsně za plotem. Pokud jim to dovolíte, brzy se rozšíří na celou zahradu. Velmi rychle se totiž množí. Jakmile vykvetou, začne v jejich úborech dozrávat průměrně okolo 70 semene. Ta jsou tak lehká, že je vítr později snadno roznese do širokého okolí.
Foto: Pixabay
A jako nechtěný bonus vás obdaří i dlouholetou klíčivostí. Průměrné semínko pcháče si na svou příležitost dokáže v zemi počkat i šest let. Teprve poté vyklíčí a vy opět najdete bodláky na místech, o kterých jste si mysleli, že už jsou zcela čistá.
Pomůže cílené odstraňování květů i selektivní herbicid
V první řadě je tedy nutné zabránit bodlákům v kvetení. Co nejčastěji je tedy sekejte a do nepřístupných míst zamiřte s nůžkami. Během se zóny se budou o kvetení pokoušet opakovaně, takže se obrňte trpělivostí.
A nemyslete si, že máte vyhráno, pokud se vám je podaří vytrhnout. Dokáží totiž zregenerovat i z malého kousku kořenu, který mají uložený pořádně hluboko. Sázkou na jistotu jsou tak selektivní herbicidy. Největší účinnost mají při aplikaci zjara (nejpozději do konce dubna), v létě budete muset jejich použití opakovat.
Náhledové foto: Pixabay
Zdroj: https://www.zahradaapriroda.cz/diskuse/tema/jak-se-zbavit-bodlaci/, https://living.iprima.cz/zahrada/poznejte-ty-nejzakernejsi-plevele-zatocte-s-nimi
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)