Jak se vyznat v kontryhelech – ne všechny jsou léčivé
Kontryhel patří do čeledi růžovitých. Objevuje se prakticky po celé Evropě a zasahuje až do Grónska či Himálaje a to celkem v asi 60 druzích. Obvykle známe a využíváme kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) případně také kontryhel žlutozelený (Alchemilla xanthochlora), jež jsou si co do léčivých účinků vcelku podobné.
Ne o všech kontryhelech to však platí a leckdy je obsah účinných látek v jejich nati opravdu minimální. A jak se v tom tedy vyznat?
Kvete žlutě nebo žlutozeleně? Pak je to on
Oba výše zmíněné druhy jsou si velmi podobné a co do výskytu v ČR naštěstí patří k nejhojnějším. Takže šance, že si uložíte do bylinkového košíku zrovna je, jsou opravdu vysoké. Dosahují cca 30 centimetrů výšky a mohou se chlubit sedmi a devítilaločnatými listy. Během období květu, tedy od června až do září, se jejich květní lodyhy spolu s květy vybarvují do žlutozelena.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Bohužel velmi se jim podobá i běžně prodávaný okrasný kontryhel měkký (Alchemilla mollis). Snad jen s tou výjimkou, že u květů převažuje právě barva zelená. Léčivý není nebo jen minimálně. Uplatní se spíše jako půdokryvná trvalka, která může v dobrých podmínkách dorůst i 40 centimetrů výšky.
Proč vlastně sbírat kontryhel? Nejde jen o bylinku pro ženy
O tom, že kontryhel pomáhá proti menstruačním bolestem, silnému ženskému krvácení nebo při klimakteriu, jste už určitě slyšeli. Potřebujeme jen dvě lžičky natě přelité horkou vodu – popíjíme 2x denně do zmírnění problémů. Kontryhel lze užívat i dlouhodobě, nemá totiž žádné pozorované vedlejší účinky.
A další využití? Skvěle se hodí i pro nemoci trávicího traktu – od průjmů a bolestí, až po zánětlivá onemocnění střev a žaludku. Vyšší obsah hořčin rovněž zvyšuje sekrecí trávicích šťáv. Zevně se pak kontryhel používá ve formě obkladu na zánětlivá nebo hnisavá onemocnění kůže. Léčí i bércové vředy. Budete potřebovat výluh ze dvou lžic sušené nati, přelitých dvěma hrnky vody. Léčivé obklady přikládáme několikrát denně.
Měli byste vědět: Dříve se kontryhel doporučoval i těhotným ženám, dnes víme, že může vyvolat stahy dělohy a lze ho tedy použít až v devátém měsíci pro vyvolání porodu. Během kojení je však znovu dobré si ho odepřít.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)