Jak se vyhnout palmovému tuku při pečení svátečního cukroví

O palmovém tuku (nebo také palmovém oleji) se v poslední době hodně mluví. Řada společností se od něj (alespoň částečně) distancuje. A to nikoli kvůli jeh dopadu na lidské zdraví, ale kvůli postupům při jeho produkci. O vypalování pralesů, jejichž místo zabírají právě plantáže palmy olejné, jste určitě už slyšeli.

A pokud také nechcete tento byznys podporovat, poradíme vám, jak se během pečení vyhnout problematickým ingrediencím. A nemusí jít jen o recepty na vánoční cukroví.

Když pečete z másla, problém mít nebudete

Nejvíce palmového oleje se na naše stoly dostane z nejrůznějších ztužených tuků. Je levný, má dobré senzorické vlastnosti a směsím dodává kýženou snadnou roztíratelnost. Takže pokud pečete z náhražek másla, nevyhnete se pečlivému prostudování jejich obalů.

Jestliže se naopak řídíte radami našich babiček a používáte máslo, problém s palmovým tukem se vás netýká. Cukroví je také pevnější, protože těsto lépe drží pohromadě – nerozpadne se hned po sundání z plechu. A pak je tu samozřejmě otázka chuti…

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pozor na nejrůznější sušenky

Bývají populární zejména v nepečeném cukroví. Dávají do něj příchuť něčeho, co už známe a o to více nám pak nejrůznější úlky nebo kuličky chutnají. Pokud vám však vadí palmový olej, opět se zaměřte na složení. Práci si můžete ulehčit u piškotů (na našem trhu je dostatek kvalitních) nebo u sortimentu určeného pro nejmenší děti.

Čokolády a čokoládové polevy

Pokud je čokoláda dobrá, hořká a kvalitní, pak se není třeba špatného složení bát. Ovšem všude jinde – a zejména u čokolád na vaření nebo nejrůznějších čokoládových tyčinek, buďte raději opatrní. Složení totiž mívají všelijaké. A samozřejmě ne vždy ku prospěchu zákazníka.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)