Jak se účinně bránit proti padlí na rostlinách

Padlí

Existuje několik druhů drobných plísní a nepotřebujete se se žádnou z nich potkat. Jednou z nejkrásnějších částí pěstování čehokoli je pozorování vývoje rostlin po celou sezónu. Ale v případě, že se jednoho dne podíváte na svou rostlinu a všimnete si několika bílých kruhových skvrn na listech, nebo že vypadají, jako by byly posypané moukou, budete se potýkat s nepříjemnou plísní a škůdci, kteří ji způsobují.

Moučnatá plíseň skutečně není něco, s čím byste si měli zahrávat, protože nejenže může ublížit rostlině, na které se nachází, ale může se rozšířit i na ostatní rostliny ve vaší zahradě a znehodnotit je. Zde se dozvíte, co je třeba vědět o jemné plísni a jak se jí zbavit.

Co je to jemná plíseň?

Práškové nánosy mohou být parazitární onemocnění, které vytváří dojem, že rostliny byly posypány moukou nebo dětským práškem. Bílý prášek začíná v kruhových skvrnách a v tu chvíli se nevyhnutelně rozšíří na celý list – někdy se chytne i nožní části listu. Jemný nános může způsobit, že se listy a pupeny deformují, ohýbají, lámou nebo žloutnou a vysychají.

Jak zabránit šíření jemných plísní

Klíčem k odstranění jemných nánosů je udělat to co nejdříve, jakmile je uvidíte. Je šokující, že jakmile se organismus v rostlině uchytí a ustálí v jejím prostředí, už toho pro záchranu rostliny moc neuděláte. Jak již bylo řečeno, budete moci a hlavně měli byste udělat, co budete moci, abyste zabránili jeho šíření na další rostliny ve vaší zahradě.

Podle různých odborníků to lze udělat tak, že z rostliny odstraníte všechny kontaminované listy, stonky a přírodní produkty a poté je buď vyhodíte do odpadu, nebo spálíte. Odřezky nevyhazujte do lesa nebo na kompost, protože to může umožnit další šíření organismu. Jakmile skončíte s prořezáváním, věnujte čas sterilizaci nůžek lihem, abyste neznečistili další rostliny.

Padlí

Padlí: Foto: Autor Mariluna: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Powdery_mildew_on_leaves_of_a_blackcurrant.jpg

Jak se zbavit plísně

Jak jsme uvedli, nejdůležitější je zachytit jemné nahromadění včas, takže máte největší šanci se ho zbavit. Zde je několik strategií, které uvádí Farmářský almanach:

Postříkejte rostliny vodou

Spóry plísní nesnesou déšť ani vodu, protože nejsou schopny klíčit ani se vyvíjet, pokud jsou rostliny vlhké. Takže postříkání rostlin vodou alespoň jednou týdně, což budete dělat kromě toho, musíte i tak zalévat, no ne? Rostliny prostě pořádně prolejte!!

Spreje pro kutily

Mnoho připravených kutilů má své oblíbené kutilské přípravky na zbavení se jemných plísní. Vzhledem k tomu, že některé z nich obsahují přípravky, jako je ocet a toxické látky, které mohou spálit vaše rostliny, otestujte aplikaci v malé zóně, abyste mohli začít s následným pokrytím celé rostliny.

Neemový olej

Jde o přípravek proti destruktivním sáním a škůdcům, vyrobený z extraktu semen a oddenků tropického stromu Azadirachta indica. Tento strom pochází z Asie. Olej ze semen tohoto stromu, obsahující látku azadirachtin, působí proti savým a masožravým škůdcům, jako je např. sviluška bramborová, housenky listožravých motýlů (např. můry zelné, kapustové, bekyně), mšice jablečné a další druhy mšic.

Účinek

Přípravek zastavuje žravé pohyby obtěžovatelů, narušuje tvorbu hormonů housenek, způsobuje u hmyzu poruchu plodnosti a vyznačuje se repelentním účinkem. Několik hodin po aplikaci přípravku přestanou být brouci dynamičtí a přestanou se hýbat úplně. Po několika dnech se populace hmyzu sníží a zhroutí se. Kolonie mšic jsou sice zjevné, ale už se nebudou rozmnožovat. Aplikaci opakujte, dokud vše nevyhubíte! Teda, jen škůdce.

Zdroje info: thespruce.com, ireceptar.cz

Náhledové foto: Autor: Dmitry Brant: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Powdery_mildew_9.jpg

Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.