Jak se starat o umělý trávník
Výroba umělých trávníků se vyvíjí v posledních letech tak, že výsledek vypadá stále více jako trávník přírodní. Jednotlivé druhy umělého trávníku se liší nejen cenou, ale také dalšími parametry, tedy barvou, materiálem a délkou vláken, kvalitou podložky. Existují také specializované druhy umělé trávy, třeba na balkony a terasy, na sportoviště apod.
Druhy umělých trávníků
Umělé trávníky můžeme rozlišovat podle několika hledisek. Hlavní roli hraje materiál trávníku, ze kterého je vyroben, což ovlivňuje i jeho vlastnosti. Důležitá je i barva – kvalitnější trávníky se snaží více napodobovat přírodní trávu svojí barvou a výškou stébla.
Materiál trávníku
To, z jakého materiálu jsou vyrobena stébla trávníku, tedy zásadně ovlivňuje jeho vzhled a také jeho užitné vlastnosti.
Polyethylen
Umělý trávník z polyethylenu se považuje za nejkvalitnější. Vypadá velmi přirozeně, je příjemný i pro bosé nohy a snadno se udržuje jen proudem vody.
Nylon
Odolný materiál je určen hlavně umělé trávníky vhodné na sportovní plochy. Umělá tráva na nich je krátká a důležitá je zejména odolnost proti opotřebení a celková životnost.
Polyamid
Odolnější materiál pro umělou trávu, hodí se i na přímé slunce, ale je hodně tuhý a tvrdý, takže vypadá až příliš uměle. Je také poměrně drahý.
Polypropylen
Tento materiál najdete na nejlevnějších umělých trávnících. Nemá příliš dlouhou životnost a špatně odolává zejména vysokým teplotám a intenzivnímu přímému slunci.
Barva
Trávník, který má vypadat přírodně, má většina lidí spojený s různými odstíny zelené barvy. Ty nejkvalitnější z nich napodobují trávu v různých stádiích odrostu, takže na nich najdete i více druhů zeleně doprovázené béžovou nebo hnědou, která na podkladu vytváří dojem starší suché trávy. Celek pak působí jako přírodní tráva pečlivě opečovávaná zahradníkem. Pokud si pořizujete umělý trávník v blízkosti větších ploch přirozené trávy, zkuste se jí barevně přiblížit, aby umělý travní koberec do okolí přirozeně zapadl.
Foto: Unsplash
Kvalita podložky
Podložka a její vlastnosti hraje důležitou roli nejen pro kvalitu umělého trávníku, ale také pro jeho údržbu. Základní dělení je na podložky s nopy (s nopovou fólií), nebo s klasickými podložkami z plastového nebo textilního materiálu. Nopové fólie jsou vybaveny nopy, tedy malými výstupky ve tvaru polokuželů, díky kterým dokáže kolem fólie proudit vzduch. Hodí se tak například pro umístění na betonovou, případně dlážděnou terasu či balkon. Varianty bez nopů může tvořit například juta, guma, latex či jiná podobná fólie.
Výška stébel
Pro celkový vzhled je zásadní také výška stébel. Nad 4 cm výšky je umělá tráva označována jako vysoká, ale její nevýhodou je, že stébla vlastní hmotností padají dolů a ležící tráva nevypadá jako přírodní trávník, ale spíš jako zelený umělý koberec s vysokým chlupem. Proto se nejčastěji instaluje střední umělá tráva s výškou 2 až 3,5 cm. Délka je tak akorát, aby tráva vypadala dobře a zároveň zůstala vzpřímená. Pod 2 cm je umělá tráva označována jako nízká. Nevypadá úplně přirozeně, ale na terasu, nebo domácí cvičné odpaliště, případně jiné sportoviště se hodí výborně. Odolává i domácím mazlíčkům.
Tip: Pokud jste zrovna ve fázi rozhodování, podívejte se i na článek o výběru umělého trávníku.
Jaké problémy hrozí umělé trávě
Hlavním nepřítelem umělé trávy je oheň. Vyvarujte se odhazování nedopalků i otevřeného ohně, z něhož by mohly žhavé uhlíky dopadat na umělou trávu. Stejně opatrní byste měli být se svíčkami. Večerní romantiku je lépe doplnit třeba LED svíčkami či světly. Pozor také na optické efekty skla. To může působit jako čočka a na ostrém slunci vypálit do trávníku díru.
Stejně opatrní byste měli být, pokud jde o mechanické poškození. Zahradní nábytek chraňte podložkami a při jeho posouvání buďte opatrní. Poškození mohou způsobit jakékoli ostré předměty, v zimě tedy i rampouchy nebo jiné kusy ledu.
Dalším problémem na umělém trávníku může být moč domácích mazlíčků, a to zejména na slunci, kdy se může z pod trávníku linout nepříjemný zápach. Ten lze neutralizovat specializovanými přípravky z vulkanického popele, kterými se povrch trávníku posype. Jiným řešením je vyčištění místa, kde zvíře močí, směsí vody a citronové šťávy, nebo vody a jedlé sody. Na neutralizaci moči existují i speciální dezinfekční prostředky přímo na umělou trávu.
Foto: Unsplash
Jak se starat o umělý trávník
Výhodou umělé trávy určitě je, že neroste. Nebudete tedy potřebovat sekačku. Ale určitou péči bude potřebovat i trávník umělý. Jak moc se o trávník starat a s jakou frekvencí závisí nejen na konkrétním druhu umělé trávy, ale také na tom, jak je trávník užíván, co roste v jeho okolí i na tom, jak moc na něj svítí slunce. Čištění byste měli ale dělat jen v den, kdy svítí slunce, ne za deště.
Jak často trávník čistit
Pokud jde o mechanické čištění, velmi závisí na tom, kolik je kolem trávníku stromů a keřů a kolik z nich padá na umělou trávu listí, větviček a dalšího rostlinného nepořádku. Jinou péči bude potřebovat trávník na zahradě rodiny s dětmi a dvěma psy, jinou u mladého bezdětného páru, který domácí mazlíčky nemá.
Další věcí, která může čistotu trávníku ovlivnit, je pozemek v blízkosti rušné silnice či jiného zdroje prachu, nebo také to, jak často a s jakou intenzitou prší. Následující návrh čištění umělé trávy je tak orientační, vy si ho přizpůsobte vlastním podmínkám.
Týdně
Seberte nebo zameťte větší nečistoty a trávník spláchněte hadicí od prachu a dalšího znečištění. Pokud vytrvale prší celý týden, můžete oplachování o pár dní posunout. Pokud máte na trávníku neustále hromadu listí, můžete použít také fukar.
Měsíčně
Alespoň jednou měsíčně byste měli umělému trávníku více péče. Abyste z něj odstranili prach a do stébel trávy zapadlé nečistoty, je ho třeba zamést. Na to se nejlépe hodí koště s tuhými štětinami, případně tuhý kartáč s dlouhou rukojetí, ale nikoli s kovovými zuby. Ty by umělou trávu poničily. Pokud na umělé trávě často ležíte vy nebo váš pes, budete koště potřebovat častěji, protože se díky němu daří rychle a efektivně napřímit stébla, která si po zatížení lehla.
Zároveň je vhodné aplikovat do trávníku čistou výplň, což může být buď křemičitý písek, nebo granulát z gumy. Pro aplikaci výplně se používá pískováčka, která umí výplň rozprostřít rovnoměrně po celé ploše trávníku. Posledním krokem je rovnoměrné rozprostření výplň kartáčem. Vyčesávání trávníku jenom prospěje.
Speciální péče
Po oslavě dětských narozenin, nebo setkání teenagerů můžete v umělé trávě nalézt přilepenou žvýkačku. Tu je třeba odstranit, jinak se bude postupně roznášet na stále větší plochu, ale nemusíte kvůli tomu stříhat stébla ani používat chemické přípravky. Spolehlivě funguje led v kostkách na postižené místo. S jeho pomocí ztvrdlé zbytky žvýkačky snadno odstraníte.
Pokud přes veškerou péči máte pocit, že váš umělý trávník není v nejlepší formě, můžete si třeba na jaře objednat firmu, která se na úklid umělých travnatých ploch specializuje. Ta váš trávník jistě vyčistí dokonale, protože umí zkontrolovat spoje jednotlivých dílů, uvolnit příliš zhutněné trávníky, odstranit mechy a zabránit jejich návratu. A také vám poradí, jak se máte právě o svůj umělý trávník průběžně starat.
Doporučení na konec
Pokud váháte, zda si pořídit umělý nebo přírodní trávník, a přemýšlíte, který vám zabere více práce, vychází z toho stále lépe umělý trávník. Díky tomu, že neroste, není potřeba jej pravidelně sekat a ani pak řešit odpad v podobě posekané trávy. Umělý trávník ale zase nedokáže chladit v létě své okolí a nenabízí úkryt hmyzu. Každý z nich má tedy svá pro i proti. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, ať se vám na vašem trávníku dobře odpočívá nebo sportuje.
Zdroje info: naturhelp.cz, umelky.cz, vseprobydleni.cz
Náhledové foto: Unsplash
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.