Jak se starat o orchidej, kterou jste si přinesli z obchodu
Nejčastěji se v domácností pěstují orchideje s názvem Phalaenopsis alias hezky česky můrovce se řadí mezi epifyty, které se vyvíjejí na větvích stromů. Svými kořeny prorůstají do štěrbin v kůře nebo se s jejich pomocí drží v rozsochách.
Stačí jim jakékoliv místo, kam vítr navál trochu listí nebo jiného organického materiálu. Klasický substrát rozhodně nepotřebují – ba naopak jim spíše škodí. Preferuj také dostatek rozptýleného slunečního záření, ale potřebují jen málo vody a živin. Jejich nadbytek by jim mohl naopak ublížit. Stále častěji pěstované Dendrobium je však jejich pravým opakem – to se bez zeminy jednoduše neobejde. Vždy si tedy zjistěte, jaký druh orchideje doma máte a od toho se „odpíchněte“ při další péči.
Jak zalévat orchideje správně
Největším kamenem úrazu bývá zálivka. Pamatujte si proto, že orchideje pěstována doma je třeba zalévat spíše zřídka, a to s použitím malého množství vody. V létě je zavlažujte průměrně 1-2x týdně, v zimě méně často. Substrát by měl být mezi jednou zálivkou na druhou viditelně suchý. Díky tomu jsou orchideje v lepší kondici a na povrchu substrátu a okrajích květináčů se nevyvíjejí plísně.
Velmi důležitá je kvalita vody. Orchideje zalévejte měkkou vodou s nízkým obsahem soli, může být i mírně kyselá, například s přídavkem citronové šťávy. Zalévání tvrdou vodou způsobuje postupné zvyšování koncentrace rozpuštěných minerálních solí v substrátu. V důsledku toho je růst kořenů zpomalen a rostlina později uhyne.
Foto: Pixabay
Světlo a potřeba hnojení
Jižní parapet pro orchideje příliš vhodný není, mají totiž rády světlo spíše rozptýlené. Lepší bude západ nebo jihovýchod. A jak je to s výživou? Orchideje hnojíme pouze v období intenzivního růstu, tedy většinou od dubna do září, a to přibližně s každou třetí až čtvrtou zálivkou. Nikdy je však nehnojíme ihned po výsadbě, kdy mají poškozený kořenový systém, to by ji spíše ublížilo.
Proč orchidej nekvete
I přes veškerou péči se však může sát, že vaše orchidej sice poroste, ale nepokvete. A kde je tedy chyba? Nejčastějším důvodem je špatná frekvence přesazování. Substrát, ze kterého si orchidej bere živiny, časem ztrácí své cenné vlastnosti. Zdravé rostliny je proto nutné každé 2-3 roky přesadit. Během tohoto kroku je rovněž nutné očistit kořeny od staré kůry a odstranit také jejich uschlé části, ze kterých by se mohly šířit patogeny.
Pomoci může i rozdíl teplot mezi dnem a nocí. Tento aspekt má velmi pozitivní vliv na tvorbu poupat. V létě (na počátku července) je tedy vhodné orchideje letnit. Po 6 týdnech je poté přeneseme rostliny zpět domů. V období vegetačního klidu jim pak dopřáváme teplotu 16–18 °C. Ta by je měla ke kvetení popostrčit.
Náhledové foto: Freepik
Zdroj: https://giropark.ru/pl/skvazhiny/chto-delat-esli-u-orhidei-opadayut-neraspustivshiesya-butony-kapriznaya.html
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)