Jak se realizuje kapková závlaha svépomocí
Kvalitní kapénkové zavlažování dokáže nejen efektivně ušetřit velkou porci času, ale budete díky němu schopni zavlažovat konkrétní rostliny průběžně, a to co možná nejrovnoměrněji. V současné době se na trhu nachází hned několik důmyslných zavlažovacích systémů, díky kterým se i kapková závlaha stane jednoduchou skládačkou, již si doma vyřešíte sami. Pokud ale budete chtít ušetřit, můžete si postavit vlastní kvalitní systém kapkové závlahy, který bude levný a funkční. Nevíte jak na to? Nevadí, následující postup vám pomůže.
Nástroje, které budete potřebovat
V první řadě je třeba vyjmenovat nástroje, které si připravte. Jde o následující pomocníky.
– rýč pro vyhloubení příkopů a položení trubek
– lopata pro vybírání hlíny a kamení z výkopu
– speciální nůžky na potrubí nebo pilka
– hasák či sika kleště ( lidově kleště sikovky) na utažení plastových tvarovek
– ostrý nůž na řezání hran
– aku vrtačka a vrtáky
– šroubovák pro instalaci a zapojení řídící jednotky
– teflonová páska na utěsnění
– horkovzdušná pistole na nahřívání pružné hadice
Realizace závlahového systému
Realizaci závlahového systému si popíšeme v několika fázích.
1. Označíme si plánovaná místa pro postřikovače a výkopové práce
V první řadě bychom měli vědět, kde budou ostřikovače, a rozměříme si plochu pro zavlažování. Pro každý ostřikovač budete mít přímo vyznačený bod v podobě praporku nebo jej vyznačíte transparentní stavebním sprejem. U výkopů si pouze dejte pozor na to, aby hadice neležely přímo na hlíně a kamení. Optimální je vrstva jemného písku. Výkopy je vhodné dělat bez zbytečných zatáček co možná nejkratší.
2. Řešení přívodu vody do závlahového systému
Přívod vody do celého systému je možné řešit několika způsoby. Optimální je vodovodní řád, u kterého budete mít kohoutek 3/4 coulu a více. Připojení obstarají plastové a mosazné spojky. U vrtu je zapotřebí kvalitního čerpadla, které bude vodu dostávat přímo k závlaze. U studny je důležitý i síťový filtr.
3. Příprava a následná montáž elektromagnetických ventilů
Počet elektromagnetických ventilů se odvíjí zejména od počtu okruhů, které potřebujme mít. Na každý okruh potřebujeme 1 ventil. Optimální jsou ty o velikosti 1 coulu. Ventily je dobré opatřit teflonovou páskou a také poté plastovou spojkou.
4. Pokládka potrubí
Pro pokládku je ideální potrubí PE 32. Použít lze ale klidně i mnohých jiných druhů. Na každou sekci si naměřte potřebné množství. Při pokládání a připojování hadic si každou z nich označte číslicí, abyste pak pohodlně připojili postřikovače. Co se týká energie pro čerpadlo, mělo by být využito pětižilného kabelu.
5. Připojení postřikovačů
Postřikovače našroubujete na připravené rozvody. Do pasu budete muset přišroubovat fitinku s ¾ závitem. Těsnění pojistíte teflonovou páskou. Po připojení postřikovačů bude nezbytné seřídit řídící jednotku a vše by mělo být hotovo. U připojování řídící jednotky je třeba mít zkušenosti, anebo mít dispozici nákres.
Náhledové foto: Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.