Jak rozpoznat šizený med – naučte se v regálech obchodů odlišit ten dobarvovaný nebo pančovaný
Jak rozpoznat šizený med: Med miluje téměř každý, v dnešní době alergií ho však ne každý může jíst. Pokud patříte k těm šťastným, kterým nevadí, máte k dispozici nejen dobrotu nebo alternativní sladidlo, ale i zdraví prospěšnou a léčivou potravinu, jen dbejte na to, abyste za svoje peníze dostali opravdu kvalitní med a ne jen znehodnocený cukerný roztok.
Pančovaný med
Med může znehodnotit přidání cukru nebo jiného sladkého sirupu, například kukuřičného nebo třtinového. Takový med poznáte při ochutnání, nemá výraznou chuť, na jakou jsme u medu zvyklí, ani mírnou příjemnou pálivost v krku. Po přinesení domů zjistíte, že nekrystalizuje, což je u pravého medu přirozený proces. Rychlost krystalizace (lidově cukernatění) závisí na druhu medu, nejrychleji krystalizuje jarní květový med, hlavně řepkový, ten již za několik dní. Ale například čistý akátový med nezcukernatí ani za rok. Je ale vzácně k dostání a za vyšší cenu, jako všechny jednodruhové medy. Nastavený med může být také příliš řídký, pravý med je vazký, táhne se, rozhodně rychle nestéká. Po delším skladování se pančovaný med často rozděluje do vrstev.
Dobarvovaný med
Barvený bývá většinou pančovaný med, protože obecně lidé považují za kvalitní med tmavý a nezkrystalizovaný, obchodníci nastavený med barví karamelem nebo chemickými barvivy. Levný tmavý med rozhodně neberte, pokud neznáte jeho původ.
Foto: Pixabay
Med znehodnocený přehřátím
Med může být také přepálený nešetrným zahříváním, čímž se v něm zničí veškeré vitaminy, enzymy a jiné prospěšné látky, navíc se často změní chuť i barva. Bývá výrazně tmavší až nahořklý, nebo chutná po karamelu. Med snese teplotu maximálně 45 °C, aby si zachoval veškeré vlastnosti. Příliš tmavý med proto nekupujte, leda by byl od známého včelaře a nesl označení medovicový. Tento med má ale specifickou chuť a dlouho nekrystalizuje, je také výrazně dražší, než med květový.
Pozor na medy vyrobené mimo EU
V neposlední řadě, pokud kupujete zahraniční med, hlavně mimo EU, může obsahovat antibiotika, kterými se u nás včely léčit nesmí, vyšší množství pesticidů a jiných chemických látek, s nimiž si včely při zpracování medu neporadí a tak v něm zůstávají.
Med raději od včelaře
Kvalitu českých medů a také medů dovážených z EU u nás kontroluje Státní veterinární správa a Státní zemědělská a potravinářská inspekce, a to nejen v obchodech, ale i u domácích včelařů. Při výběru „toho svého včelaře“ se řiďte doporučením známých, případně si vyhledejte nějaké recenze. Na poprvé kupte spíše menší množství, zvláště třeba na trhu, kdy prodejce neznáte. Poctivý obchodník se bude na farmářských trzích objevovat pravidelně, takže si při ověření kvality můžete u něj příště nakoupit znovu.
Zdroje: https://www.ivcelarstvi.cz/jak-poznat-kvalitu-medu/, https://www.ireceptar.cz/zdravi/jak-poznat-kvalitni-med-30000427.html, https://ekovcelar.cz/med/kvalitni-med-jak-poznat/
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)