Jak řešit padání klíčních rostlin
Jarní výsevy jsou prakticky v plném proudu. Mnohé rostliny jsou velmi odolné a prakticky vždy bez problémů vzejdou. Některé jsou ovšem velmi náchylné k různým chorobám. Především určité druhy květin musí mít zcela specifické podmínky pro efektivní růst. V prvních fázích života proto mnohdy kvůli infikované půdě uhynou. Infikovaná ale nemusí být půda, potíž může tkvět i v osivu. Mnozí pěstitelé si myslí, že už u výrobce je substrát vydezinfikován, ale většinou tomu tak není. Hodně frekventovaným problémem je především padání klíčních rostlin.
Padání klíčních rostlin jako nejčastější choroba
Ano, padání klíčních rostlin se řadí mezi tradiční jarní obtíže, jež pěstitele potkávají. Tato choroba je vyvolávána celou řadou patogenů. Jak již bylo řečeno, na vině může být jak půda, tak i osivu. Z patogenních hub se nejčastěji jedná o:
- Olpidium brassicae,
- Moniliopsis aderholdi,
- Botryotinia fuckeliana,
- Fusarium ssp.,
- Rhizoctonia solani,
- Thielaviopsis basicola.
Tradičně zvyšuje ještě zamoření chorobami zvýšená vzdušná vlhkost, která se tradičně ve fóliovníku nachází. To samé platí i o půdě, která je také vlhčí. Největší škody jsou tradičně napáchány při předpěstování okrasných rostlina zeleniny v rané fázi. Po dorostení 2 až 4 listů už je rostlina odolnější. Mnohé patogeny bohužel v půdě zůstávají i několik let, a to třeba na odumřelých rostlinách. Jde kupříkladu o houby Botryotinia fuckeliana či Sclerotinia sclerotiorum.
Prevence jako nejlepší ochrana
Základem ochrany před padáním klíčních rostlin je bezesporu dodržení některých základních preventivních opatření. V první řadě používejte jen namořené kvalitní osivo. Substrát by měl být buď chemicky, nebo alespoň tepelně dezinfikován. Sadba musí mít dostatečné množství světla a také pozor na její přemokření. To houby milují. Po zálivce by měly rostliny co nejdříve oschnout na povrchu. Proto se vyplatí také dostatečně větrat. Pozor ale na studený průvan.
Jaké jsou přípravky proti padání klíčních rostlin?
Je jich samozřejmě hned několik. Tradičně se používá třeba granulát obsahující účinnou látku kaptan. Jde o přípravek Captan 80 WG. Z ostatních účinných látek jmenujme ještě propamokarb-hydrochlorid či fosetyl. Jinak se používá i mikrobiální přípravek Polyversum.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.