Jak prodloužit životnost vánočního stromku? Zkuste tyto tipy!

Vánoční stromek

Když už jsme do něj jednou investovali, tak bychom se měli postarat o to, aby nám co nejvíce vydržel. Životnost vánočního stromku totiž máte ve svých rukách! Na internetu jsou dostupné rady, jako je přisypávání cukru do zálivky, navrtávání kmenu nebo jeho šikmé seřezání. Nic z toho ale není potřeba. Stromek, o který se správně staráte, vám může vydržet až šest týdnů!

Nákup vánočního stromku

Začíná to už nákupem. Zaměřit byste se měli na to, abyste si vybrali vánoční stromek, který nejeví známky nějakého šoku nebo choroby. Neměl by mít hnědé konce jehličí, neměl by vypadat zvadlý nebo mít měkké, ohebné větve. Snažte se koupit ten nejčerstvější stromek – je jisté, že ne vždy budete znát přesně údaj o tom, kdy byl pokácen. Poznáte to ale například tak, že dřevo na řezu je světlé. Prsty přejeďte po větvích – jehličí by mělo být měkké, pružné a nemělo by opadávat! Stromem můžete z tohoto důvodu též zatřepat, abyste se ujistili o jeho čerstvosti.

Vánoční stromek

Foto: Pixabay

Datum nákupu

Někteří odkládají nákup až na Štědrý den nebo den před ním. Můžete se ale setkat s tím, že nabídka již bude značně omezená. Problém bude také v tom, že tyto stromky stály venku bez vody po dlouhou dobu a mohou být již vyčerpané. Není tedy od věci si stromek domů přivést klidně už v polovině prosince a řádně se o něj postarat. Alespoň získáte stromek dle svých představ!

Co nejčerstvější řez

Když si stromek přinesete domů, tak jej pravděpodobně ihned umístíte do kbelíku s vodou. Avšak ještě předtím byste měli obnovit řez. Ten původní je totiž pravděpodobně již zacelen smůlou, kterou strom při kácení vypustil, aby se ochránil. Takový „ucpaný“ řez ale bohužel špatně přijímá vodu. Stačí odřezat poslední 2 cm stromečku a do 45 minut jej ponořit do vody. Řez může být rovný, nikoli šikmý, jako se to dělá u řezaných květin.

Aklimatizace stromku

Stromek nedávejte hned do vytápěné místnosti. Čím nižší je teplota, tím déle stromek vydrží (teploty pod bodem mrazu jsou ovšem výjimkou). Skladovat jej můžete na chladném místě, kde teplota neklesne pod nulu. Vhodná je nevytápěná garáž, kůlna apod. Přímé sluneční světlo může strom nadměrně vysušovat. Vodu v kbelíku pravidelně kontrolujte – strom může v prvních dnech spotřebovat i pět litrů za den!

Správná velikost stojanu

Není správné stromek ořezávat stromek podobným způsobem, jako to děláme u pastelky, protože tím odstraňujeme vnější vrstvy, které mu pomáhají absorbovat dostatek vody. Stojan by měl posloužit také jako nádrž na vodu – opět ji nesmíte nechat vyschnout! Při umístění dejte pozor, aby stromek nebyl vystaven suchému vzduchu z topení, silnému průvanu ani výkyvu teplot. Máte-li podlahové topení, postavte stromek na nějaký izolační materiál.

Zdroje info:

https://fajnyogrod.pl/porady/jak-przedluzyc-zywotnosc-choinki-po-swietach-oto-sprawdzone-sposoby/

https://www.gardenbetty.com/how-to-make-a-christmas-tree-last-longer/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!