Jak připravit stromy na zimu? Úklid, mulčování i použití vápna

Jabloně

I když jsou některé stromy na vaší zahradě mrazuvzdorné, měli byste jim podat pomocnou ruku, aby se na zimu lépe připravily. U ovocných stromů tak můžete docílit maximální úrody, u těch okrasných přispějete k vitalitě svých stromů. Záviset bude i na stáří vašich stromů: ty nové a mladé budou potřebovat více péče, protože ještě nejsou dostatečně silné. Co tedy můžete udělat?

Zbavte stromy nepořádku

Jedním z kroků, které bychom rozhodně neměli zanedbat, je úklid kolem nich. Současně je dobré zbavit se mrtvých nebo padlých stromů a větví. Zbavte se také nových sazenic, které rostou příliš blízko staveb na vašem pozemku (zahradní domek, dům nebo třeba plot). Je dobré zbavit se plevele v blízkosti stromů, zejména těch mladých. Odstraňte staré listy, které mohou být vstupním místem pro hnilobu. Provzdušněte půdu asi 75 cm od kmene stromu, čímž přivedete ke stromu větší množství živin a vzduch (který brání hnilobě).

Stromy
Foto: Pixabay

Prořezávání stromů

Zatímco některé dřeviny prořezávání potřebují už na podzim, jsou takové, u kterých to provádíme až na přelomu února a března. Je dobré zjistit si pro každý druh stromu na zahradě, jaké jsou jeho preference. V každém případě se vyplatí u všech druhů odstranit mrtvé, nemocné nebo poškozené větve. Kdyby došlo k jejich ulomení, strom by zaznamenal mnohem větší ránu, než tu, kterou způsobíte řezem. Nemocné větve mohou být vstupním místem pro infekce.

Stromy mohou vyžadovat zálivku

Stromy, které byly vysazeny v posledních třech letech, je dobré před zimou pořádně zalít. I když je zimní období obvykle vydatnější na vláhu a nehrozí období horka, stále ještě je důvod k pravidelné zimní zálivce. Silné větry totiž mohou odebírat vláhu. K udržení vlhkosti je dobré přistoupit také k mulčování (zejména u mladých stromů).

Mulčování stromů

Mulčování stromů může zajistit hned několik funkcí: kontrolujete růst plevele, zajišťujete vláhu v půdě a chráníte kořeny stromu před teplotními výkyvy. Mulč byste měli položit ve vrstvě asi 7,5 cm a ve vzdálenosti 20 cm od kmene stromu. Vzdálenost od kmene je důležitá, abychom zabránili růstu plísní na samotném kmeni. U mladších stromů můžete zabalit textilní fólií také jejich koruny. Jakmile listy odumřou, přichází strom o určitou vrstvu ochrany. Textilní fólie je prodyšná, ale brání silnějším slunečním paprskům a mrazu spálit mladé větve.

Zdroje info:

https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-pripravit-stromy-na-zimu-20231106.html

https://www.ridgewoodtreecorp.com/do-you-prepare-your-trees-for-the-winter/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!