Jak připravit půdní směs pro pokojové květiny
Kromě potřeby živin, kterou regulujeme množstvím kompostu a rašeliny a následným hnojením, je zásadní zajistit dostatečnou propustnost, protože drtivá většina pokojových rostlin má ráda vlhkost, ale netoleruje stagnaci vody. V tomto článku se dočtete, jak zvolit přísady do substrátů podle individuálních potřeb rostlin v květináčích.
Půda pro pokojové květiny – složky směsi
Každá složka půdy pro pokojové květiny je velmi důležitá a má specifické funkce a jejich množství ve směsi je diktováno potřebami rostlin. Standardní substrát je směs kompostu a rašeliny s různými přísadami v poměru 1: 1. Ke zvýšení propustnosti podkladu se používá drcená a kompostovaná kůra, písek, perlit, vermikulit, pemza, keramzit, kokosová drť a kokosová vlákna. Většina z nich také dokonale udržuje vlhkost v substrátu a zároveň eliminuje riziko přemokření, které vede k hnilobě kořenů a houbovým chorobám.
Organické složky: rašelina, kompost, černá země
Organické přísady jsou samozřejmě základem substrátu pro většinu pokojových květin. Obvykle jsou tmavé, hnědé nebo černé barvy a mají příjemnou vůni. Obsahují hodně humusu, jsou savé a zpočátku propustné. Postupem času se však jejich póry postupně ucpávají, takže kompost, rašelina nebo černá půda samotné nejsou vhodné pro cílové pěstování pokojových rostlin. Je tedy nutné jej smíchat s minerálními složkami.
- Rašelina ovlivňuje vzdušnost podkladu, uvolňuje jej a zároveň udržuje vlhkost. Směsi substrátů používají vysokou rašelinu s pH 3 – 4,5 a nízkou rašelinu s pH 6,5 – 7 a rašelinu odkyselenou vápnem, pH 5,5-5,6.
- Kompostová půda významně ovlivňuje úrodnost substrátu, provzdušňuje ji a kypří. Je také bohatá na humus a minerální soli. Je základní složkou pro přípravu vlastního substrátu, který lze také použít jako organické hnojivo.
- Černá země je temná a úrodná půda, nejčastěji prosévaná. Je bohatá na živiny a dobře udržuje vlhkost.
Minerální a další složky
K dispozici máme celou řadu bezpečných a relativně levných minerálů, které již přímo neovlivňují úrodnost, ale regulují tok vody. Čím více jich použijeme v připravené směsi, tím lépe bude substrát odvádět vodu. Zde jsou možnosti:
- Písek uvolňuje půdu a zabraňuje jejímu shlukování. Nejčastěji se používá k uvolnění půdy bohaté na humus a jíl.
- Perlit přispívá k dobrému provzdušňování substrátu, uvolňuje ho a zároveň zadržuje vlhkost a zabraňuje stagnaci vody. Dodává se v různých frakcích, které volíme podle velikosti nádoby, ve které budeme pěstovat rostliny. Čím větší nádoba, tím větší frakce.
- Pemza pomáhá udržovat podklad vlhký a zároveň zajišťuje jeho dobré provzdušňování. Uvolňuje těžké půdy a absorbuje velké množství vody a živin.
- Fragmentovaná a kompostovaná kůra zajišťuje dobré provzdušňování kořenů a uvolňuje substrát. Kůra se postupně rozkládá a substrát trochu okyseluje, proto je i přes nízkou cenu často nahrazována odolnějšími materiály.
- Kokosová drť udržuje vlhkost v podkladu a zajišťuje skvělé provzdušnění. Je velmi odolná a nerozkládá se ani po dlouhé kultivační době.
- Kokosové vlákno zvyšuje vzdušnost a propustnost podkladu a udržuje vlhkost a zároveň brání zadržování vody.
Půda: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!