Jak připravit nejjednodušší okurkový salát za několik minut

Okurky

Okurková sezóna je v plném proudu a mnozí z nás sklízí tolik plodů, že už neví, co s nimi. V tomto článku vám nabídneme jednoduché nápady, jak přebytečné okurky chutně zpracovat a uchovat. Přidáme také návod na jednoduchý okurkový salát.

Jaké jsou odrůdy okurek?

Okurky jsou velmi oblíbenou zeleninou, na které si můžeme pochutnat v průběhu celého roku. Nejlépe ovšem chutnají ty, které si vypěstujeme na vlastní zahradě. Pro pěstování si můžeme zvolit několik odrůd. Okurky se zpravidla rozdělují na nakládačky, salátové a hadovky. Záleží na účelu, pro který je chcete pěstovat. Hadovky jsou mnohdy považovány za skleníkové okurky, ale vzhledem k tomu, že léta jsou v našich podmínkách čím dál teplejší, daří se jim i na klasických záhonech, což můžeme potvrdit z vlastní zkušenosti.

Okurky
Okurky: Foto Pixabay

Pěstování okurek

Okurka je ryze nenáročná rostlina. Má ráda teplo a pravidelnou zálivku. Pokud rostliny vyséváte přímo na záhon, musíte počkat do poloviny května, tedy do období po „ledových mužích“. Důležitá je samozřejmě zálivka. Ta nemusí být tak častá, ale vydatná a důkladná. Stačí zalévat dvakrát týdně. Pozor si musíme dávat na kropení listů. To může způsobit plíseň, proto je nejlépe zalévat rostlinu přímo ke kořenům. Důležitá je také pravidelná sklizeň. Pokud budeme sklít častěji, tím více plodů z jedné rostliny sklidíme.

Okurky nakládačky

Tento typ okurek dorůstá obvykle do délky cca 10 cm. Jak z názvu napovídá, jsou primárně určené k nakládání. Tyto okurky jsou nejlepší na zavařování. Chutnější budou menší plody, pokud vám přerostou, můžete je použít na přípravu kvašáků. K tomuto účelu se používají i malé hadovky.

Nejsnadnější využití okurek: okurkový salát nebo omáčka

Snad nejběžnější využití okurek jakékoliv odrůdy je zpracování na okurkový salát. V tomto případě stačí očištěnou okurku nastrouhat na jemnějším struhadle, posolit, opepřit, podle chuti dosladit a přidat ocet, případně citronovou šťávu. My standardně používáme:

  • 1 velkou okurku,
  • šťávu z poloviny citronu,
  • špetku soli,
  • dvě lžíce cukru, případně více dle chuti,
  • trochu pepře.

Pokud budete chtít řeckou variantu typu tzaziki, přidáme hustý bílý jogurt a kopr. Kyselé okurky nemusíte podávat jen jako chuťovku k nejrůznějším pokrmům, ale můžete z nich připravit chutnou omáčku. Jak na to? Základ je stejný jako když vaříte například koprovku. Jen místo kopru použijeme nadrobno nakrájené okurky a povaříme. Omáčku podáváme s vařeným vepřovým nebo hovězím masem a knedlíkem. Kdo by chtěl místo knedlíků vyzkoušet zdravější a lehčí variantu, může vyzkoušet kukuřičnou polentu, která se dá sehnat v prodejnách zdravé výživy.

TzatzikiSalát tzatziki: Foto Pixabay 

Zdroje info: Autor, https://www.toprecepty.cz/, https://www.culinabotanica.cz/

Okurka: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.