Jak přikrýt rostliny, abychom je efektivně ochránili před mrazem

Větev v zimě

Zima je náročným obdobím nejen pro nás, pro lidi, ale také pro zvířata a rostliny. Toto období umí být drsné. Zatímco my si doma zatopíme, naše venkovní rostliny tuto možnost nemají. Od přírody jsou ale vybaveny k tomu, aby si ve svých původních podmínkách poradily. Pokud tedy pěstujete rostliny, které nejsou mrazuvzdorné, protože svůj původ mají v tropech nebo v subtropech, pak je budete muset před zimou schovat uvnitř. Vyplatí se to také u mrazuvzdorných rostlin, které jsou ještě mladé a ne tolik silné, aby mráz přečkaly.

Přikrývání rostlin

Ne všechny rostliny je ale možné přenést dovnitř. Chceme-li jim poskytnout větší šanci na přežití, je dobré je před zimou přikrýt. V zahradnických centrech existuje několik různých zimních pokrývek pro vaše rostliny. Liší se cenou, ale také tím, nakolik dokážou rostliny ochránit. Které je tedy vhodné použít? Které pokrývky vaši rostlinu spolehlivě ochrání?

Mráz

Foto: Pixabay

Druhy přikrývek rostlin

Jakákoli zimní přikrývka rostlin by neměla absorbovat vlhkost, přitom by ale měla být propustná. Rostliny musí mít přístup ke vzduchu, protože jinak to vede k různým onemocněním (hniloba). Mezi přikrývkami rostliny jsou nejoblíbenější tyto:

  • Bílá agrotextilie: je skvělá jako ochrana před nízkými teplotami, navíc pomáhá rostlině zachovat si vodu. Používá se také k zakrývání trvalek, keřů i kmenů stromů. Taktéž ji můžete použít k izolaci stěn skleníku.
  • Slaměné rohože: velmi dobře se hodí například pro kmeny vinné révy, pro zahradní keře a také bezlisté stromy.
  • Stínící sítě (stupeň stínění 40 až 90 %): vzhledem k materiálu jsou jako pokrývka pro zimní zahradu ideální.
  • Další materiály: někdy si vystačíte s tím, co máte zrovna po ruce. Pro zakrytí se hodí například kartonové krabice.

Jak použít kryt na rostliny?

Po zvolení vhodného krytu jej omotejte okolo svých rostlin. Počínejte si přitom opatrně, abyste nepolámali větve či výhonku. Zaměřte se na přikrytí země v okolí kořenů rostlin. Pokrývky na rostliny používáme v pozdní části podzimu: obvykle až poté, co se již mrazy vyskytly. Brzy na jaře je zapotřebí kryt sundat – udělejte to poté, co odezní poslední mrazy. Kryt by totiž na jaře mohl omezovat rostliny v růstu.

Zakrytí růží a hortenzií

Také růže, pivoňky a hortenzie ocení vaši pomoc proti mrazu. Jsou totiž velmi citlivé na povětrnostní podmínky. Velice účinné je navrstvit půdu v okolí jejich základny ve výšce 20 až 30 cm. Může jít jednak o půdu, jednak také o půdu smíchanou s kompostem. Tento kopec pak už stačí přikrýt větvemi jehličnanů a máte vystaráno. Hortenzie je vhodné mulčovat borovou kůrou nebo pilinami. Tento materiál se rozkládá, což má další výhody: okyselí půdu, díky čemuž se na jaře vytvoří ideální podmínky pro růst těchto rostlin.

Zdroj: https://www.ziemovit.pl/poradnik/okrywanie-roslin-na-zime-kiedy-i-jak-to-robic

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!