Jak předejít zelenání brambor
Brambory se ředí mezi jednu ze základních složek stravy každého z nás. Především ve Spojených státech amerických a v Evropě je jejich konzumace doslova extrémní. A není se čemu divit, kdo by si nechtěl dát skvělé vařené brambory, americké brambory, hranolky a jiné speciality? Pokud brambory pěstujete, jistě víte, že lilek brambor je z hlediska škůdců poměrně exponovanou rostlinou. Jen taková mandelinka bramborová, o níž jsme již psali, dokáže způsobit poměrně devastující škody. My se ale podíváme na jiný problém, který představuje zelenání hlíz brambor.
Kdy dochází k zelenání brambor?
Většinou až v poslední fázi růstu. Vlivem vody a samozřejmě i následného sucha dochází k obnažování hlíz, které začínají zelenat. Alfou i omegou je především světlo, v jehož důsledku začíná ono zelenání. Brambory je tedy zapotřebí sledovat hlavně v poslední fázi růstu a také v obdobích, která jsou značně sporá na srážky.
V čem je zelenání brambor nepříjemné?
Především v tom, že se několikanásobně zvyšuje množství solaninu v hlízách. Brambory se tak pro člověka stávají v podstatě nepoživatelnými. Solanin představuje bílou krystalickou látku, která je jedovatá. Brambory nejsou nezralé, nicméně solaninu je v nich tolik, že se nedají jíst. Chuťově jsou nahořklé, což by vás ostatně také odradilo od jejich konzumace. Ostatně solanin je látka, která se hojně koncentruje především v květech samotné rostliny lilku bramboru.
Jak proti tomuto jevu bojovat?
Vcelku jednoduše. Hlavní je prevence. Brambory byste měli v posledních fázích růstu bedlivě sledovat. Nesmí se totiž obnažit. Optimální je tedy zvýšení hrůbků takovým způsobem, aby byly hlízy dokonale zakryté a vůbec se nedostávaly na světlo. Budete tak mít jistotu, že brambory nebudou zelenat. Tím pádem se nezvýší množství solaninu a vy se budete moci radovat ze skvělé úrody.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.