Jak předejít nejen dřevnatění ředkviček? Stačí dodržet základní pravidla při setí a pěstování
Těšíte se na vlastní sklizeň ředkviček? Jak zabránit častému problému v podobě praskání a dřevnatění? Stačí dodržet níže uvedená pravidla.
Jakých chyb se vyvarovat? Na co si dát pozor? Nic složitého, když víte, jak na to. Poradíme, jak správně vysévat ředkvičky a na co se zaměřit při pěstování, abyste se mohli radovat z chutné úrody.
Vše začíná výsevem
Pozor na setí do záhonů příliš brzy po vápnění či po aplikaci dusíkatého vápna. Zejména dusíkaté vápno brzdí či zcela ruší klíčivost většiny semen. Je třeba vápnit na podzim, pakliže zrovna nehnojíte. Po hnojení je dobré vápnit až koncem zimy a raději pouze tam, kde nebude brzký jarní výsev. Rovněž pozor na další chybu, a to výsev do čerstvě vyhnojeného záhonu. Bulvy ředkviček se přílišnou dávkou dusíku deformují. Po výsevu přikryjte záhon netkanou textilií, jinak se do něj pustí škůdci a nakladou vajíčka. Vylíhlé larvy pak poškodí kořen a způsobí rovněž hořknutí bulviček.
Chyby při pěstování
Pakliže máte malé bulvičky, problémem může být, že jste ředkvičky vyjednotili pozdě. Pokud vůbec, tak zakrní a nerostou dobře ani později, když už místo uděláte. Pozor na to. Další chybou je, že nezaléváte pravidelně. Ředkvičky potřebují vláhu a k postupnému růstu kořene vyžadují trvalý přísun vláhy, a to bez výkyvů. Pakliže ředkvička nemá dostatek vláhy, začne dřevnatět. Pokud po období sucha dostane naopak najednou více vláhy, kořen popraská a začne se kazit.
Foto: Pixabay
Pozor na správnou dobu sklizně
Pakliže necháte ředkvičky tzv. přerůst, zkrátka je sklidíte pozdě, pak budou dřevnaté. Tento proces je zrovna u ředkviček rychlý, tudíž je třeba sklízet ve správný čas. Jak a kdy? Dorůstající ředkvičky sklízejte probírkou. Po vyjmutí z půdy je přichystejte do pokrmu, jinak vám začnou rychle uvadat. Krátké intervaly zajistí, že nikdy nebudete čekat na další várku sklizně.
Kde ředkvičky pěstovat
Na jaře je vysejte tam, kde na ně bude alespoň trochu svítit sluníčko. Při letních vysokých teplotách naopak hlídejte stín. Nezapomeňte na dostatek vláhy, tj. pravidelnou zálivku. Jinak se jejich typická chuť poněkud nepříjemně zvýrazní. Rozhodně je lepší méně, ale zato často zalévat. Nepravidelný příjem vláhy má za následek praskání bulviček.
Zdroj: jakpestovat.cz, novinky.cz
Náhledové foto: Pixabay