Jak poznat zralý cukrový meloun? Vyberte si v regálu vždy ten perfektně sladký
Melouny se rozlišují na dva základní typy, vodní a cukrový. O melounu vodním píšeme v jiném článku. Meloun cukrový má spoustu kultivarů a o některých z nich si teď povíme. I u nich se dá totiž poznat, zda jsou zralé, či nikoli. A jíst nezralý meloun, to je jako „kousat mrtvému do nosu“, jak říkávaly naše babičky o něčem, co nemělo valnou chuť ani strukturu.
Obecně se dá říci, že cukrový meloun je zralý, když je těžký na svou velikost, kůra je při stisku mírně poddajná a meloun krásně voní. Cukrové melouny, na rozdíl od těch vodních, dozrávají i po sklizni, takže když dosáhnou plné zralosti, je nutno je uchovávat v lednici (nejdéle týden), aby nepřezrály. Díky rozdílné barvě dužiny se krásně vyjímají v ovocných salátech, podávají se ale také k parmské šunce nebo k lososu.
Gallia
Meloun Galia je jednou z variant cukrových síťovaných melounů. Vejde se do dlaně, má žlutou kůru s nádechem dozelena a povrch pokrývá jakoby síťka. Dozrává ze zelené do zlatožluté barvy, takže zralý plod lehce poznáte. Dužina je barvy bílé až nazelenalé, chuť připomíná nektarinku.
Žlutý (medový) meloun
Slupka žlutého melounu je žlutá a hladká, brázdí ji jemné rýhy. Dužina je bílá s nádechem dozelena, nebo dožluta. Chutná sladce, jemně medově. Vychlazený meloun je lehký a svěží. Že je dokonale zralý poznáte podle jeho tíhy, na svou velikost bude těžký. Slupka však při zmáčknutí musí trochu povolit, je-li zcela pevná, meloun není zralý. Dále zralost prozradí výrazná vůně a také popraskaná slupka kolem stonku.
Honeydew
Varianta medového melounu se zelenou slupkou a zářivě oranžovou dužinou. Zralý krásně voní a u stopky má rovněž popraskanou slupku.
Foto: Pixabay
Charentais (Cavaillon, Francouzský meloun, Chaca)
Tento pruhovaný meloun, jak už název napovídá, je velmi oblíbený ve Francii. Kůra je světlá s podélnými tmavě zelenými pruhy. Dužnina je oranžová, asi jako meruňky. Chutí připomíná ananas nebo papayu, voní po medu. Zralý meloun poznáme podle barvy, světle zelená kůra ztrácí šedé odstíny a barví se do světle až teple žluté v plné zralosti. Meloun snadno přezraje, proto ho uchovávejte v ledničce.
Piel de sapo (Ropucha, Želví kůže, Santa Claus)
Tento meloun je oválný, má žlutozelenou kůru se zelenými pruhy nebo skvrnami. Jeho název v překladu znamená „kůže ropuchy“. Dužina je bíložlutá, světlá, velmi sladká. Zralý meloun silně voní, má nažloutlou barvu slupky a seschlou stopku.
Cantaloupe (Kantalupský meloun, Ananasový meloun, Muskmelon, Meloun bradavičný)
Meloun Cantaloupe je kulovitý, s nazelenalou kůrou a výraznou síťovinou. Dužina je světle oranžová, konzistencí podobná mangu. Chutí připomíná ananas, je aromatická a sladká. Zralý meloun příjemně voní, slupka je u stopky měkká a meloun je na svou velikost těžký.
Zdroje: https://www.ceskestavby.cz/clanky/podari-se-nam-vypestovat-meloun-a-jak-pozname-ze-je-zraly-25525.html, https://exoticke-ovoce.coajak.cz/home/melouny/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Meloun_cukrov%C3%BD
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)