Jak poznat, že rostlina byla přemokřená? Není to těžké

Pokojové rostliny

I když své rostliny máte většinou pod kontrolou, u těch, které si chcete pořídit z obchodu či zahradního centra je situace jiná. Je dobré včas odhalit známky toho, že se rostlině nedaří. Je také dobré vědět, když byla rostlina vystavena podmínkám, kterým vystavena být neměla. Jako je přemokření. I když se taková rostlina dá ještě zachránit, existuje velká pravděpodobnost, že se objeví plíseň a jiné potíže.

Nesprávná zálivka – nejčastější problém

Vzhledem k tomu, že každá rostlina má trochu jiné požadavky na sluneční světlo, teplotu, vlhkost vzduchu a také vlhkost půdy, je velmi snadné dopřát jí více vody, než skutečně vyžaduje. Zahradníci často přemýšlí tak, že více vody je lépe, protože rostlina pak nebude trpět nedostatkem. Pokud máte na dně drenážní vrstvu, která přebytečné množství vody vypustí, pak se skutečně nemusí dít nic velkého. Pokud je ale vody pravidelně až příliš, začne rostlina projevovat svou nespokojenost.

Zálivka
Foto: Pixabay

Přemokřená rostlina má určité příznaky

Pokud jste rostlinu zalévali příliš mnoho, může se to na ní projevit. Zde jsou ty nejčastější příznaky toho, že rostlina byla nebo ještě je přemokřená:

  • Vadnutí – příčin vadnutí může být více. Ale právě příliš mnoho vody je jedním z nejčastějších důvodů.
  • Změna barvy listů a jejich opadávání – listy na první pohled nevypadají zdravě. Při lehkém dotyku mohou opadávat, a to i ty mladé (opad starých listů je běžný jev). U některých rostlin mohou dokonce vypadat, jako by byly nacucané vodou. Nejčastěji mají žlutou barvu listů.
  • Otoky a měchýřky – pokud problém s přelitím neřešíte, po čase se objeví otok, který se změní v praskající měchýřky. Důvodem je to, že přebytečná voda putuj do listových buněk, odkud nemůže uniknout jinak, než prasknutím.
  • Hnědé špičky listů – zatímco suché, drobivé a hnědé listy jsou důkazem nedostatečné zálivky, hnědé špičky listů jsou prvním příznakem, že má rostlina až moc zálivky.

Přemokřená rostlina může být zachráněna

Pokud má rostlina známky přemokření, nemusíte ji rovnou vyhazovat. V závislosti na tom, jak pokročilé je její poškození, ještě může být zachráněna. Za zkoušku to určitě stojí. Klíčové je provést to co nejrychleji. Čím déle stojí rostlina ve vodě, tím větší škody jsou na ní napáchány. Vyjměte rostlinu z květináče a prozkoumejte její kořeny. Nahnilé části rostliny odstraňte a oblast desinfikujte vhodným prostředkem. Poté rostlinu nechte vysušit na vzduchu na materiálu, který dobře saje vodu, jako je například bavlna. Toto místo by nemělo být slunečné. Po 24 hodinách přesaďte do nového, mírně vlhkého substrátu.

Zdroje info:

https://www.lovethegarden.com/pl-pl/artykul/jak-rozpoznac-ze-roslina-zostala-przelana

https://www.wikihow.com/Save-an-Overwatered-Plant

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!