Jak poznat, že jsou žampiony zkažené? Barva a vůně napoví
Žampiony patří mezi houby, které často používáme v kuchyni. Je libo žampiony na másle, v rizotu, v omáčkách nebo na pizze? To všechno jsou způsoby, jak můžeme žampiony připravit. Vzhledem k tomu, že mají nízkou kalorickou hodnotu, mohou je konzumovat také lidé, kteří drží dietu a snaží se zhubnout. Houby patří mezi specifické potraviny, u kterých není jednoduché poznat, že jsou zkažené Naštěstí existuje pár známek, které vás nenechají na pochybách.
Žampiony mají specifickou vůni
Vůně žampionů je nenápadná. Ucítíte ji teprve, až si k nim přičichnete zblízka. Je zemitá a rozhodně ne nepříjemná. Pokud ale při čichnutí k žampionům cítíte nějaký nepříjemný tón (rybina, hniloba), může už jít o známku zkažení. Žampiony rozhodně nesmí zavánět zdálky.
Žampiony změnily barvu
Žampiony by měly mít po celém povrchu stejné zbarvení. Pokud se na nich vyskytují skvrny, které mají tmavší barvu, je to známkou toho, že už začíná proces hniloby a žampion bychom měli co nejrychleji zpracovat. Pokud se na povrchu houby objeví navíc sliz nebo nadměrná vlhkost, také to není dobrým znamením. I v tomto případě už začal proces hniloby a na povrchu houby jsou bakterie, které je rozkládají. Houby můžete samozřejmě ještě můžete použít do kompostu.
Žampiony jsou plesnivé
Pokud máte podezření, že jsou žampiony plesnivé, už byste je neměli konzumovat. Někdy se ale může stát, že se plíseň objeví pouze na jednom žampionu. Pak stačí vyjmout tento plesnivý žampion, popřípadě žampiony, které se ho přímo dotýkaly, a zbytek balení ještě tepelně upravit. Stav žampionu můžete zkontrolovat též na nožce, která by měla být mít pevnou strukturu a bílou barvu. Pokud je hnědá, nebo dokonce černá, znamená to, že žampion už je zkažený.
Textura žampionů
Zdravý žampion má pevnou a křehkou strukturu, lehce jej můžete odlomit. Pokud je už starší, má spíše gumovou strukturu. Je měkký a je obtížné jej odlomit od zbytku. Vrásky na povrchu žampionů jsou první známkou toho, že žampion začíná stárnout. Znamená to, že máte už málo času na to, abyste jej zpracovali. Pokud se vrásky objeví na celém povrchu žampionu, už jej raději nejezte. Za případné zdravotní komplikace ušetřených pár korun rozhodně nestojí.
Skladování žampionů
Pokud jste si koupili více žampionů, než v současné chvíli dokážete zpracovat, pak je dobré je určitým způsobem uchovat. Základem je zpracovávat takto houby, které jsou ještě čerstvé bez známek degradace. Můžete se pustit do sušení mražení nebo nakládání hub.
- Nakládání je vlastně jednoduchý proces. Žampiony ponechte v celku, ale pokud jsou velké, tak je nakrájejte na poloviny anebo na čtvrtiny. Ty vložte do čisté sklenice a zalijte okurkovým nálevem. Zavíčkujte a uchovávejte v lednici. Už za 2 dny můžete tyto žampiony konzumovat.
- Mrazení žampionů. Žampiony můžete též zmrazit. Nakrájejte je na plátky, vložte do sáčku a dejte do mrazáku. Takto můžete potom odebírat jakékoliv množství žampionů. Plátky jdou od sebe dobře oddělit. Pro lepší chuť a zachování většího množství živin je dobré žampiony mrazit až po tepelné úpravě. Můžete je krátce orestovat na másle a poté zamrazit, anebo je předem blanšírujte.
- Sušení. Žampiony můžete nasušit na volném vzduchu, rychle to jde na topení nebo v sušičce. To, že jsou hotové, poznáte podle toho, že jdou zlomit (po vyjmutí ze sušičky nebo z topení je nechte vychladnout, než je začnete lámat).
Zdroje info:
https://www.magazeen.cz/jak-poznat-zkazene-zampiony/
https://www.recepty.cz/rady-a-tipy/cerstve-zampiony-jak-je-ususit-zmrazit-nebo-nalozit
Foto: Unsplash
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!