Jak poznat, že je třeba sklidit brambory

Brambory

Už jste sklízeli brambory? Možná ano, v případě raných odrůd je to více než pravděpodobné. Tradičně je ale dým bramborových natí spojován až s obdobím podzimu, konkrétně září a října. Právě z toho důvodu se na sklizeň brambor podíváme mnohem podrobněji a zkusíme poukázat na to, podle čeho poznáte, jestli jsou vaše brambory zralé, nebo nikoliv. Brambory se sklízí v různých intervalech, a to jak kvůli odrůdě, místu pěstování a některým dalším aspektům. Jak j to tedy s vegetační dobou a dalšími záležitostmi týkajícími se pěstování brambor?

Vegetační doba brambor se různí

Období od výsadby do zralosti se samozřejmě liší, a to dle zmiňovaných aspektů. Jaké odrůdy jsou tedy aktuálně na trhu k dispozici?

  • velmi rané s vegetační dobou od 90 do 110 dnů,
  • rané s vegetační dobou od 110 do 120 dnů,
  • polorané s vegetační dobou od 120 do 130 dnů,
  • polopozdní s vegetační dobou od 130 do 145 dnů,
  • pozdní s vegetační dobou delší než 145 dnů.

Na rané brambory se lze těšit už do třech měsíců od výsadby. Na pozdní zatím čekáme hned několik měsíců.

Brambory

Foto: Pixabay

Signály zralosti brambor

Jak poznat, že brambory už ukončily vegetační období? Alternativ je hodně, nicméně tradičně se jedná o žloutnutí a klesání natě. Máte-li k dispozici kvetoucí odrůdy, první hlízy je možné získat už po odkvětu. Listy jsou sice ještě zelené, nicméně velmi rané odrůdy se sklízí už od poloviny května cca do konce června! Rané brambory jsou mimo jiné typické nevyzrálou slupkou a nižším množstvím škrobu. Naopak obsahují spousty vody a nejsou vhodné pro skladování. Za signál zralosti lze považovat také uschlou nať. Když začíná schnout, čas sklizně se přiblíží. Uschlé rostliny je zbytečné dál nechávat v zemině.

Brambory

Foto: Pixabay

Rycí vidle a hurá na věc

Pro sklizeň brambor si vyberte poněkud sušší období. V mokru a dešti rozhodně sklízení neřešte. Teplota by také neměla klesnout pod 8 stupňů Celsia, což se ale může stát jen u velmi raných odrůd. Ke sklízení používejte rycí vidle. Někdo je ale zvyklý i na motyku či klasický rýč.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.