Jak poznat, že je čas vyměnit matraci za novou

Matrace

Najít tu pravou matraci není nic jednoduchého. Taková matrace vás podpírá na těch správných místech, když ráno vstanete, jste dokonale vyspaní a odpočinutí. Proto není divu, že svou matraci přímo zbožňujete a nechcete se jí vzdát. Kdybyste ale viděli, co všechno se nachází uvnitř takové matrace, kterou jste používali léta, možná byste se štítili jí i dotknout. Problém je v tom, že tyto škodlivé látky nevidíme – a přitom mohou žít uvnitř bujarým životem.

Zvířátka ve vaší matraci

Do vaší matrace se může dostat celá spousta škodlivých roztočů a bakterií. Ty mohou negativně ovlivňovat lidské zdraví – obvykle se to nejdříve projeví na vašem respiračním ústrojí, ale například také ve formě alergií. Tyto roztoči by nemohli žít bez pořádné potravy. Tu jim dopřáváme nevědomky my, lidé. Odumřelé kožní buňky se dostávají dovnitř matrací a jsou pro škodlivé roztoče vhodnou pochoutkou.

Matrace

Foto: Pixabay

Proces, který nejde zastavit

Zastavit proces odumírání kožních buněk bohužel nemůžeme. Jedná se o přirozený proces, jakým se naše kůže obnovuje a regeneruje. Do jisté míry mohou pomoci antialergenní matrace. Čím je matrace starší, tím více odumřelých kožních buněk obsahuje: a tím více i roztočů. Proto je podle odborníků vhodné měnit matraci každých 5 až 10 let. A to navzdory životnosti, kterou uvádí výrobci matrací.

Výměna matrace

Rozmezí, které odborníci určili pro výměnu matrace, je poměrně široké. Je to z toho důvodu, že v některých matracích se mohou roztoči šířit více, než v jiných. Obvykle se jim více daří v pěnových matracích, než v těch pružinových. A liší se také tolerance každého člověka na množství roztočů. Jakmile zaznamenáte zhoršenou kvalitu spánku, projevy alergie (zarudlá pokožka, kýchání, svědění) nebo zhoršení astmatu, respirační obtíže nebo ucpaný nos po ránu, přichází čas na výměnu matrace.

Co nejdelší životnost matrace

Životnost své matrace můžete prodloužit, když se o ni budete pravidelně starat. To zahrnuje čištění: měňte veškeré ložní prádlo, které je potřeba vyprat minimálně na 60 °C. Ideálním místem pro jejich vysychání jsou sušičky na prádlo, které zajistí horké vysušování. Matrace pravidelně vysávejte vysavačem s HEPA filtrem. Díky tomu můžete vysát odumřelé kožní buňky ještě předtím, než se mohou stát potravou pro roztoče. Stejně tak vysávejte také polštáře a přikrývky.

Zdroj: https://www.mindbodygreen.com/articles/when-to-replace-mattress

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!