Jak poznat u psa potravinovou alergii
Civilizačních chorob aktuálně existuje spousta. Bohužel nejenom u nás lidí, ale také ve zvířecím světě. Poměrně často jimi trpí zejména psi. Uvádí se, že alergie trápí zhruba 30 % z nich. Nejčastěji se pochopitelně vyskytuje potravinová alergie. Spouštěče se u ní liší, nejčastěji se jedná pochopitelně o nevhodnou stravu. Jak potravinovou alergii u psa poznat a jak jí čelit? Na to se zaměříme v následujících řádcích.
Varovné signály jsou jasné
Jak vlastně poznat, že by pejsek mohl trpět nějakou alergií? Nejčastěji se alergie projevují:
- neustálým se drbáním psa,
- vykousáváním srsti,
- zarudlou kůží u očí,
- nezdravým zápachem psa,
- vyrážkou mezi prsty či u čenichu,
- záněty uší.
Jestliže u pejska nějaké tyto znaky zpozorujete, rozhodně se vyplatí jednat. Pokud zajdete k veterináři, nejspíše se vás zeptá, čím pejska krmíte.
Foto: Pixabay
Pes mívá alergii na určité složky krmiva
Spousta chovatelů situaci při příznacích psa řeší tak, že mění značku krmiva. V tom to ale není, jde fakticky o jakýsi mýtus, který mezi lidmi koluje. Je třeba z logiky věci řešit spíše samotné složky krmení. Nejčastěji se totiž jedná o alergii třeba na:
- sóju,
- obiloviny,
- chemická dochucovadla
- a jiné složky.
Přímo danou složku krmiva pochopitelně zjistí veterinář, který pejskovi udělá testy. Majitel psa pak bez problémů svému mazlíkovi sestaví jídelníček.
Důležité je číst obaly krmiv
Přesně tak, právě ony prozradí, co dané krmivo obsahuje. Odborník na psí výživu Jiří Švihálek k tomu říká: „Je proto velmi klíčové číst složení krmiva – především u „podezřele“ levných krmiv. Ty jsou zpravidla „zpestřená“ konzervanty, chemií a je v nich málo bílkovin. Každé granule musí mít na svém obalu uvedeno složení. Nekupujte krmivo s obsahem obilí, sóji, lepku (především pšenici). Naopak kupujte krmiva, která obsahují dostatek přírodních vitamínů, minerálů, vlákniny pro zdravé trávení potravy. Důležitou složkou by také měly být probiotika (laktobacily). Ty umí skvěle pomoci při u alergiích u psa. Používat je můžete i ve formě doplňku potravy, jako je například jogurt pro psy. Krmivo by nemělo obsahovat obilí, ale dobře stravitelné obiloviny (zdroj uhlohydrátů, tj. energie), jako jsou např. rýžové vločky.“
U citlivých psů je třeba využívat také hypoalergenní kosmetiky. Ta pejska nebude dále dráždit a způsobovat mu potíže.
Zdroje info: alergickypes.cz, krmimkvalitně.cz, genomia.cz
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.