Jak poznat obezitu psa. Její ignorování s sebou nese nepříjemná rizika
Máte doma pejska, který je sice spokojený, nicméně sotva se valí? Pokud ano, měli byste zbystřit. Nadváha totiž představuje u psů poměrně velký problém. Ostatně ani my lidé nejsme jiní, nicméně často se nadbytečnými kilogramy dokážeme poprat. Psovi se ovšem musí věnovat jeho pán a snažit se o to, aby byl domácí mazlík v co možná nejlepší kondici. My se v následujících řádcích podíváme mnohem podrobněji na to, jak vlastně obezitu u psa poznat a jakým způsobem s ní bojovat.
Žebra psa jako skvělý indikátor obezity
To, že je pejsek obézní, většinou člověk pozná již na základě vizuálního kontaktu. Přesto není od věci vyzkoušet žeberní test, který prozradí mnohé. Jestliže se vám nebude dařit nahmatat rukama poslední dvě žebra, pak bude pes nejspíše trpět nadváhou. Veterinářka MVDr. Daniela Králová říká následující: „Obezita vašemu mazlíčkovi může způsobit mj. obrovskou zátěž kardiovaskulárního aparátu, oslabit imunitní systém, poškodit jeho játra ztučněním, zvýšit riziko nádorových onemocnění a mnoho dalších potíží.“ Samozřejmostí je bohužel přetěžování kloubů, případně výskyt nemocí srdce a cév.
Správná strava psa jako skvělá prevence
Vybraný jídelníček a také dostatečné množství pohybu. Podobně jako u lidí vede k obezitě psa hlavně překrmování a nadměrné množství pamlsků. Při krmení se vyplatí dodržovat několik velmi důležitých zásad. „První je výběr kvalitního, dobře stravitelného krmiva s dostatkem přírodních proteinů z pravého masa, vitamínů a vlákniny a samozřejmě bez zbytečné chemie, obilí i sóji. Takové krmivo se psům skvěle tráví, dodá jim dostatek energie a podpoří peristaltiku zažívacího traktu pro zdravé trávení. Pejsek by měl dostávat pouze „psí“ potravu. Rozhodně ho nekrmte od stolu či mu na přilepšenou nedávejte tučné uzeniny či masa,“ dodává odborník na výživu psů Jiří Švihálek.
Foto: Pixabay
Vyvarujte se některých nebalených pamlsků
Když už psa odměňujete, volte takové pamlsky, které jsou zdravé. Zapomeňte na lidské dobrůtky. Piškoty třeba obsahují docela dost cukru, což může nakonec vést až k tomu, že pes bude trpět šedým zákalem. Louhované buvolí kůže jsou plné chemie. Takové volně prodávané vepřové uši, po kterých často lezou mouchy a kladou vejce, nejsou určitě ničím přínosným, co by měl pejskem konzumovat. Ideální jsou pamlsky v originálním balení.
Jak na správné množství krmiva?
Ideální je pochopitelně správné odvážení krmiva. Na internetu je možné najít i nejrůznější kalkulačky, které mohou dokonale pomoct. Určitě je třeba brát v potaz věk psa, aktuální fyzickou zátěž a jiné důležité faktory. Velmi důležitý je i pohyb, který bychom měli psovi dopřávat úměrně jeho věku.
Zdroje info: Autor, yoggies.cz, sciencedirect.com, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7459892/
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.