Jak poznat masák od muchomůrky – díky jednoduchým rozpoznávacím znakům se v lese už nikdy nespletete
Jak poznat masák od muchomůrky: Abychom to uvedli na pravou míru. Masák je také muchomůrka. Správný název je muchomůrka růžovka nebo muchomůrka růžová (Amanita rubescens), ale protože chutí připomíná po uvaření telecí maso, vžil se lidový název masák. Pro nezkušené houbaře je možná zejména záměna s muchomůrkou tygrovanou, proto si připomeňme několik bezpečných znaků, podle kterých masák určitě poznáme.
Poznávací znaky muchomůrky růžovky
- Růžovka se jmenuje proto, že při uříznutí její dužnina zrůžoví, na spodku nohy jde až do hněda. Za suchého počasí jsou i kloboučky růžové až růžovohnědé, jinak většinou bělavé, ale zespod bývá nějaká růžová barva viditelná, protože při sebemenším otlaku růžoví. Naproti tomu muchomůrka tygrovaná je zbarvená okrově až světlehnědě a nikdy barvu nemění.
- Dalším poznávacím znakem je prstýnek. U masáku je vždy rýhovaný, je to zásadní poznávací znak. Muchomůrka tygrovaná ho má hladký.
- Třetím znakem je, že muchomůrka růžovka nikdy nevyrůstá z pochvy, oproti muchomůrce tygrované. Ta má pochvu vždy, často rozeklanou, kdežto masák má dole nohu rozšířenou do bambulky, ale jsou na ní jen šupinky, někdy se jim říká bradavky. Proto vždy vydolujte houbu ze země celou.
Ještě malé upozornění. Masáky rostou stejně jako jiné muchomůrky téměř v každém lese a často roste několik druhů pohromadě. Jsou to houby, které vytvářejí skupiny nebo kola. Pečlivě proto musíme kontrolovat každou houbu, kterou sebereme, protože jedovaté a jedlé muchomůrky mohou klidně růst vedle sebe. Pokud si nejsme jisti, raději houbu necháme v lese. Platí to hlavně o mladých plodnicích, kde nemusí být vždy výrazné poznávací znaky.
Muchomůrka růžovka: Foto Radek Štěpán
Co připravit z masáka
Masák, jak už jeho název dokládá, se používá v receptech místo masa. Můžeme jej péct na kmíně, dělat z něj řízky, guláš nebo dršťkovou. Postupujeme, jako bychom pracovali s masem. Výborný je také v zeleninových směsích nebo polévkách, mladší uzavřené kloboučky lze i plnit a zapékat. Vždy jej však musíme dostatečně tepelně opracovat, protože za syrova je mírně jedovatý. Není ale důvod si tuto výtečnou aromatickou a šťavnatou houbu odpírat. Jed se rozkládá už při 80 °C, takže i krátká tepelná úprava postačí.
Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/bydleni-hobby-houby/634255/muchomurka-ruzovka-skvela-houba-na-falesnou-drstkovou-a-roste-i-za-sucha.html, https://living.iprima.cz/zahrada/vite-jak-rozeznat-ruzovku-neboli-masaka-od-muchomurky-tygrovane, https://www.bydlimekvalitne.cz/masak-naucime-vas-jak-bezpecne-poznat-tuhle-skvelou-houbu,
Muchomůrka růžovka: Náhledové foto Radek Štěpán
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)