Jak poznat cukrovku u psa? Způsoby stravování nemocného psa
Cukrovka (Diabetes mellitus) není jen lidským onemocněním. Mohou jím trpět také psi. Stejně jako u lidí může být toto onemocnění poměrně nebezpečné. Proto je dobré vědět, jaké jsou první příznaky cukrovky u psa. Mohou být totiž velmi nenápadné, pomalu ale jistě budou čím dál více ovlivňovat zdraví vašeho psa. Je vhodné zakročit co nejdříve.
Cukrovka u psa
Cukrovka zasahuje do metabolických procesů, které jsou spojovány s přeměnou sacharidů, tuků a bílkovin. Diabetes u psů je obvykle genetický. K jeho rozvoji přispívají virové i bakteriální infekce. Když je pes nemocný a trpí diabetem, je pak náchylnější také k celé řadě dalších nemocí. V některých případech se může cukrovka u psa projevit také po používání některých léků. Často doprovází autoimunitní onemocnění, jako je hypotyreóza a hyperfunkce kůry nadledvin.
Foto: Pixabay
Nemoc starých psů
Nejčastěji se cukrovka vyskytuje u psů starých 7 až 11 let. Častější je u fenek, zvláště těch, které nebyly sterilizovány. Z plemen jsou nejnáchylnější jezevčíci, pudlové, malí kníračí, jorkšíři a samojedi.
Příznaky cukrovky
Jedním z prvních příznaků je zvýšená žízeň, která je samozřejmě spojena s častější potřebou močení. Pes může zaznamenat také nárůst chuti k jídlu. Naopak ztrácí chuť ke hře nebo jakékoli fyzické aktivitě, a to i přesto, že tyto činnosti dříve miloval. Apatie, slabost a zhoršení stavu srsti jsou další příznaky. Pokud bychom tyto příznaky brali na lehkou váhu a nenavštívili veterináře, mohla by se nemoc projevit také zhoršením zraku a šedým zákalem. Neléčená cukrovka vede k dalším komplikacím, jako jsou ztučnělá játra, selhání ledvin, chronické infekce močových cest a neurologické poruchy.
Život s cukrovkou
Pokud návštěva veterináře potvrdí vaše podezření na psí cukrovku, je třeba vědět, jak postupovat. Cukrovka se nedá vyléčit, dá se s ní ale žít. V denním plánu budou pravidelné injekce inzulínu pod kůži, které se páníček bude muset naučit aplikovat. Denní cyklus zvířete bude muset být normalizován (zejména doba krmení). Majitelé psa budou samostatně sledovat hladinu glukózy v krvi pomocí speciálních glukometrů.
Cukrovka u psů
Další věcí, se kterou byste měli počítat, je to, že fenky budou muset podstoupit sterilizaci, aby byla léčba účinná. Je třeba psovi zajistit aktivitu v pravidelných časech, což mu pomůže udržet se v kondici. Příliš intenzívní aktivita ale může mít negativní účinky. Strava je vybírána po konzultaci s veterinářem. Dnes už jsou na trhu přípravky speciálně pro psy s diabetem. Krmení probíhá také v přesně stanoveném čase.
Zdroj: https://porady.interia.pl/psy/news-cukrzyca-u-psa-objawy-i-dieta-jak-leczyc,nId,5690262
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!