Jak podpořit bujný růst a kvetení trvalek už v brzkých jarních měsících
Když se řekne jaro, vybavíme si nejspíše sněženky, krokusy, ladoňky nebo petrklíče. Právě jim se na záhoncích obdivujeme a pro ně bychom udělali první poslední – i když to pohříchu obvykle vůbec nepotřebují.
Ale zatímco se nemůžeme vynadívat na tu záplavu barev, měli bychom se věnovat i jejich opozdilým sestřičkám. I když to totiž vypadá, že pro trvalky zatím nemůže mnoho udělat, opak je pravdou.
Nedovolte stařině, aby utlačovala nový život
Především je nutné ve vhodný čas odstranit všechny uschlé stonky a květenství. Na jaře už nemají ochrannou funkci, spíše naopak – jen by bránily správnému vývoji nové zeleně. Vše byste měli stihnout předtím, než začnou trvalky výrazněji rašit. A pokud na záhonech pěstujete cibuloviny, pak ještě dříve.
Termíny pro tento úkon se proto různí – přistoupit k němu lze od poloviny února až do konce března, právě v závislosti na počasí a pěstovaných druzích okrasných rostlin.
Foto: Pixabay
Odstraněnou stařinu určitě nevyhazujte
A co si počít s rostlinnými zbytky? Ty největší vysbírejte ze záhonů ručně a uložte je na kompost, případně použijte jako šikovný mulč. Menší pozůstatky stonků a květů pak můžete ze záhonku opatrně vyhrabat hráběmi s měkkými a pružnými (nejlépe plastovými) prsty. Vyhnete se tak možnému poškození kořenového systému rostlin.
Náš tip: S vyhrabáváním zbytků to příliš nepřehánějte. Rostlinám nijak nevadí, jen bohužel nepůsobí právě nejlépe. Ale pokud vydržíte, již brzy se záhony pokryjí novou zelení a vy na své „nedostatky při práci“ rychle zapomenete.
Pozor na odhalené plochy půdy mezi rostlinami.
Nyní vám na záhonku zbyly jen zbytky suchého rostlinného materiálu, takže můžete velmi snadno určit, kde se trsy trvalek pod půdou ukrývají. A to je právě skvělá příležitost k tomu, abyste prostor mezi nimi dobře prokypřili. Zeminu provzdušníte a umožníte trvalkám ničím nerušenou expanzi.
Kompost pomůže vašim květinám hned z několika důvodů
Ovšem za žádných okolností by plochy půdy mezi trvalkovými trsy neměly zůstat tzv. holé. Byla by totiž opravdu škoda připravit se o cennou jarní vláhu díky větrům nebo pozdním jarním mrazíkům. Vše, co dokážete v půdě uchovat, vašim rostlinám později prospěje. Někdo proto zakrývá volnou půdu mulčem, mnohem lepší je však kompost.
Ten totiž navíc dodá rostlinám i celou řadu živin, potřebných pro úspěšný jarní start a rychlý růst. Jen dejte pozor, abyste příliš nezasypali jednotlivé trsy. Vrstva kompostu by poté bránila ve vývoji mladých rostlin stejně efektivně jako neošetřená stařina. A to by byla určitě škoda – po tom, co jste si údržbou trvalek dali takovou práci. Nebo ne?
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)