Jak podepřít obtěžkané větve ovocných stromů

Větve, sad

V srpnu začíná dozrávat celá řada ovocných stromů (jádroviny i peckoviny). Pokud vidíte, že větve vašich stromů jsou až příliš obtěžkané, můžete svým stromům trošku ulevit tím, že jejich větve podepřete. Tím zabráníte tomu, aby se zlomily. Pro léto jsou totiž typické taktéž náhlé bouře doprovázené silným větrem, který větve rozhoupe a může způsobit jejich zlomení. Proto je potřeba umístit podpěry včas.

Proč používat podpěry?

Jako hlavní důvod, proč používáme podpěry větví, je prevence proti jejich zlomení. Dále pak díky houpání větví dochází k otloukání ovoce a velká část ho také může spadnout dolů. Díky podpěrám můžete tedy maximalizovat svoji úrodu, a to v dobré kvalitě. Ovoce, které sbíráme ze země může být otlučené nevhodné pro skladování.

Větve, jablka

Jabloň: Foto Pixabay

Jaké používat podpěry?

Obvykle se používají rovné žerdě s vidlicí na konci, nebo také laťky, které jsou upraveny na horní části tak, aby byly opět vidlicovitě rozštípnuté. Spodní konce je podpěr je potřeba zabodnout do země, proto spousta zahradníků pro usnadnění tyto konce zaostřuje: je pak mnohem snadnější je do země zarazit. Tyto podpěry mohou být z různých druhů dřeva, obvykle z dubu, břízy, osiky, olše ale i jiných. Rozhodnete-li se použít dřevěné podpěry, pak je ještě před podložením zbavte kůry. Tyto podpěry by měly být taktéž hladce opracované.

Kdy použít podpěry?

Obvykle se větve podpírají tehdy, když mají plody velikost vlašského ořechu. Pokud to ale nestihnete, můžete je aplikovat i později. Podporu potřebují zejména hrušně, jejichž dřevo je velice křehké a snadno se láme. Při podkládání větví je potřeba dbát na to, abychom nesrazili a neulomili žádné plody nebo dokonce větévky. Existuje několik druhů podpěr, které používáme v závislosti na tvaru stromů, odrůdě stromů či velikosti úrody.

Sad: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!