Jak pěstovat tymián – v květináči i zahradě

Tymián

Ačkoli je tymián nenápadnou bylinkou – má malé listy a vypadá skoro jako plevel – má neuvěřitelnou sílu. Patří k nejoblíbenějším a nejčastěji pěstovaným bylinkám, a také jeho využití je téměř univerzální. Ryby, vaječné pokrmy, omáčky, těstoviny nebo i maso, to jsou nejoblíbenější kombinace v kuchyni. Tymián dodá pokrmům své velmi příjemné aroma. Pro své antibakteriální a protizánětlivé účinky se používá v problémech s pokožkou nebo i trávením. Není tedy divu, že je obsažen ve spoustě pleťových a tělových přípravcích.

Pěstování tymiánu

I když existuje více než 100 druhů tymiánu, k jídlu se používá pouze malé množství z nich. Nejoblíbenější je tymián obecný a tymián citronový. Pěstování tymiánu není vůbec problematické. Bylinka klíčí a roste velice snadno. Pokud budete mít k dispozici zahradu, je potřeba myslet předem na zimování rostliny. Tymián obecný není odolný vůči mrazu, možná budete chtít zvolit raději tymián citronový, který mrazu odolá. Pěstování v květináči zase zajišťuje, že jej budete mít kdykoli k dispozici. Pokud pro něj zvolíte atraktivní květináč a vystavíte jej na vhodné místo, můžete se těšit z krásy této bylinky.

Bylinky

Foto: Pixabay

Základní podmínky pro pěstování

Výsev tymiánu provádíme nejlépe v polovině dubna. Semínka vysadíme do hloubky 0,5 cm a poté je vystavíme na teplé a slunečné místo. Asi po dvou týdnech vyklíčí. Nyní máte dvě možnosti. Buď vytrháte ty slabé sazeničky, abyste uvolnili místo těm silnějším, nebo je všechny přesadíte do samostatných nádob. Až už nehrozí nebezpečí mrazu, můžete sazeničky vysadit do zahrady – obvykle je to v druhé polovině května. I květiny, které chcete pěstovat v nádobě, je vhodné přenést ven na přímé sluneční světlo.

Zálivka a hnojení

Hnojení rostliny není potřeba, protože roste i na méně úrodných půdách. Pokud byste ale chtěli přidat trochu více živin, zvolte přírodní hnojiva, jako je například kompost. Pokud byste ale hnojili přespříliš, tymián ztratí své příjemné aroma. Půda by měla být neustále vlhká, ale dobře propustná, aby rostlina nestála na vodě. Lepší je zalévat méně, ale častěji. Vyhněte se zalévání na listy.

Sklízení tymiánu

Tymián můžete sklízet pravidelně po celý rok, odebírat můžete pouze listy nebo celé stonky. Pravidelné sklízení je zapotřebí pro lepší a hustší růst rostliny, takže se toho nebojte. Ideální je sklízet za slunečného počasí, kdy tymián není mokrý od rosy či deště. Dvakrát ročně můžete rostlinu radikálně ořezat. První řez proveďte ještě před rozkvětem rostliny, což je obvykle na začátku června. Druhý řez pak na konci srpna, tentokráte po období květu. Rostlinu odřízněte asi 10 cm od země. Pokud je chcete vysušit, nepoužívejte k tomu teplotu vyšší než 35 °C.

Zdroj: https://www.homebook.pl/artykuly/5481/tymianek-uprawa-w-ogrodzie-i-domu

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!