Jak pěstovat rukolu alias roketu v květináči

Pěstování rokety tímto způsobem není nijak obtížné ani pracné. Její čerstvé a chutné listy navíc budete mít vždy po ruce. Používá se zejména ve středomořské kuchyni, ale své uplatnění najde i při grilování.

A nic složitého k tomu nepotřebujete. Stačí ji vysít do běžného květináče a užívat si její báječnou chuť opravdu po celé léto.

Jak rukolu úspěšně pěstovat

Dobrou zprávou je, že se její křehké lístečky můžete dopřát prakticky kdykoli. Vysít se dá třeba i v srpnu nebo v září. Vyžaduje mírně stinnou polohu – pokud jí dopřejte velmi slunné místo, bude mít zejména uprostřed léta tendenci vykvétat příliš rychle. V tuto chvíli roketa přichází o svou šťavnatost a pikantní pálivost. Listy začínají hořknout a tuhnout.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pokud jde o půdu, nemá žádné zvláštní požadavky, postačí jí univerzální substrát z obchodu. Náročná je pouze na pravidelné zavlažování. V případě nedostatku její listy hořknou, přičemž jinak nemají téměř žádnou chuť.

Abychom měli stálou zásobu mladých listů, můžeme vsadit na postupný výsev rokety a to každé 2-3 týdny. Semínka by mezi sebou měla mít rozestup 6-7 cm, pozdější přesazování není nutné. Můžete to dělat klidně celou sezónu – od března do září.

Kdy roketu sklízet

Její lístky se objevují velmi rychle – obvykle začíná ze země vyrážet už po 3-4 dnech po vysetí a po může dosáhnout výšky až 5 cm. Sbírejte ji ve chvíli, kdy budou mít její listy délku asi 12 cm. A to vždy zespodu, stimulujete tak roketu produkci nových.

Jen pamatujte na to, že roketa může být napadena dřepčíky. Pokud se vám to stane, zakryjte okolí rostlinek vhodným mulčem. Dřepčíci zpravidla zmizí sami bez nutnosti dalšího zásahu. Zeminu je samozřejmě možné před výsevem také propařit, což rovněž výskytu těchto škůdců spolehlivě zabrání.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)