Jak pěstovat maliny
Sladké maliny z vlastní zahrady patří mezi nejoblíbenější plodiny, které jsou nenáročné na pěstování a dokážou nabídnout velmi bohatou sklizeň. Pokud se i vy momentálně rozhodujete, že si na vlastní zahradě zasadíte maliny, měli byste znát hned několik důležitých faktorů týkajících se jejich pěstování. My se v následujících řádcích budeme soustředit na nejrůznější faktory, které se k pěstování malin přímo vztahují.
Kultivary malin a nároky na stanoviště
V první řadě si vybírejte konkrétní kultivary malin. Dělíme je na dvě následující základní skupiny.
– celoroční maliny
– jednoročně plodící
U ostružin se ještě rozlišují kultivary rostoucí vzpřímeně a na odrůdy plazivého charakteru.
Co se týká stanoviště pro pěstování malin, měli bychom je vyhledávat tak, aby bylo chráněno před větrem, ale nikoli před sluncem. Každým rokem musí dokonale dozrát dřevo, aby byly plody kvalitní. Maliny mnohdy najdeme i pod stromy jako doplňkové plodiny. Tohoto je vhodné se vyvarovat, jelikož si se stromy vzájemně vyčerpávají půdu. Optimální je místo u plotu anebo samostatně jinde v zahradě. Z hlediska výběru půdy bychom měli dbát na dostatek humusu a především vláhy v době plození.
Výsadba malin
Maliny je vhodné vysadit zhruba v průběhu měsíce října. Pozemek je před tím třeba precizně upravit. Především jej hluboce poryjte a kvalitně pohnojte. Při výsadbě bohatě postačí vyrýt rýčem jamku, v níž se kořeny rozloží. Její rozměry by se měly přibližně pohybovat 30 x 30 x 30 cm. Je třeba rostliny také vysadit o nějaké 4 centimetry níže, než tomu bylo u sazenic v zahradnictví nebo v truhlíku. Pozor si jen dejte na případné poškození podlouhlých pupenů. Hnojit se vyplatí například Cereritem anebo NPK. Každý čtvrtý rok je vhodné zapracovat do půdy kvalitní kompost.
Škůdci a choroby malin
Nejčastějším škůdcem v maliní je bejlomorka malinová, která poškozuje keře malin od května až do září. V pletivech výhonů jsou díky jejím larvám čitelné chodbičky. Výhonky pak uschnou a vy na malinové řezy nebo horké maliny můžete zapomenout. Zahubit larvy můžete postřiky Lidykol nebo Soldep. Pokud napadne maliník mozaika a na listech se objeví žluté tečky, je třeba je vykopat, a to kompletně. Tato viróza je doslova devastující. Rostliny je třeba spálit včetně kořenů.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.