Jak pěstovat listový a řapíkatý celer
Naťová a listová podoba v současnosti začíná v oblíbenosti překonávat tradiční bulvový charakter této rostliny. Není se čemu divit, jelikož u těchto kultivarů můžeme využít větší část rostliny a pro specifické recepty se hodí naprosto skvěle. Pokud se ostatně někde podíváte do literatury na to, jak se používá řapíkatý celer, budete mít jasno v tom, že jeho kvalita je vysoká a vy si tak budete moci připravit skvělé speciality rychle a komfortně. Podívejme se tedy na to, jak se pěstuje naťový a řapíkatý celer.
Pěstování řapíkatého celeru
Řapíkatý celer se pěstuje velmi podobně, jako je tomu u bulvových typů. Jediný rozdíl spočívá v tom, že je třeba brát v potaz jeho naťový charakter. Liší se tudíž zejména stavbou listu a také tlustým řapíkem. Počítat určitě nebudete moci ani s většími bulvami. Celer potřebuje kvalitní půdní substrát a také často zálivku. Hodně důležité je u něj také bělení. Na to se ostatně soustředíme v následujících řádcích.
Bělení řapíkatého celeru
Velmi důležité je u tohoto celeru především to, aby jeho řapíky byly křehké a maximálně chutné. I proto se musí chránit před světlem. Je třeba je bělit. Nejtriviálnější metodou je ta, kdy se řapíky svážou těsně pod listy a přihrnou zeminou. V tomto případě mohou ale chytit pach půdy, a tak je vhodnější využít metody, kdy je obalíte černou fólií tak, že budou čnít pouze vrcholky listů. Učinit byste tak měli v době, kdy bude výška řapíků dosahovat zhruba 40 centimetrů.
Listový celer
Tento kultivar je u nás rozšířen poměrně málo, i když se jedná o vynikající odrůdy, které nabízejí zelené natě již v zimním období. Listový celer je možné vysazovat již koncem února a začátkem března, takže budete mít jistotu přísunu zeleně v těchto ještě stále zimních měsících. Přímý výsev je optimální provést v listopadu a zakrýt pak rostlinky slámou. Na jaře již vyraší a budete mít brzy úrodu.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.