Jak pěstovat kroton

Kroton

Oblíbená pokojová rostlina Kroton má mnoho podob.  Tolik rozmanitých tvarů a barev. Za to pěstování je poněkud oříškem, a pokud chcete mít krásný Kroton, musíte se o něj i pečlivě starat a my vám poradíme, jak na to.

Zásadní chyba při pěstování

Jak pěstovat Kroton? To je otázka. Dost častou chybou a zároveň alfou a omegou při pěstování Krotonu, je neumisťovat ho do průvanu nebo někam, kde je silný tah vzduchu.  V případě, že se vám Kroton podaří takto umístit, začne usychat a listy budou opadávat.  Dalším požadavkem pro úspěšné pěstování je vysoká vlhkost vzduchu.  Nejcitlivější na tyto podmínky jsou mladé rostliny nebo ty, co si přineste z obchodu.  Aklimatizované druhy Krotonu už nějaký ten závan vzduchu snesou.

Světelné podmínky

Co se týká potřeby světla u pokojové rostliny Kroton, tak světla potřebuje hodně. A to už jen proto, aby se pěkně vybarvil. Kroton snese i přímé slunce, ale musí si na něj zvykat postupně už od jara. Odměnou však budou krásně zbarvené listy a zdravé listy. Naopak v místech, kde světla dostatek nebude, Kroton sice bude uspokojivě růst, ale listy nebudou mít zdravou zelenou barvu. Nejlépe se tak této rostlině daří na východním nebo západním okně. Jedná se také o teplomilnou rostlinu a i v zimně potřebuje teplotu minimálně okolo 16° C.

Rosit, rosit, rosit

Kroton pochází z Malajsie a jihovýchodní části Indie a jak už bylo zmíněno má rád vlhký vzduch a zeminu složenou z drnovky, rašeliny, listovky a písku. Jestliže máte slunečnou koupelnu, bude se mu tady skvěle dařit.  Jinak musíte rostlinu aspoň jednou za den porosit, otřít listy vlhkým hadříkem nebo jednou za čas osprchovat ve vaně. Co se týká hnojení, hnojíme každé dva týdny od dubna do srpna speciálním minerálním hnojivem či hnojivem pro rostliny s barevnými listy.  Přesazujeme jednou za rok, především ty mladší rostliny, starší stačí už jednou za dva tři roky.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.