Jak pěstovat křen, aby vám za pár let nezabral celou zahradu?

Křen 

Pěstování křenu není vůbec těžké. Postačí mu písčitá, propustná půda a slunečné nebo polostinné místo. Takové podmínky mu vyhovují natolik, že snadno za pár let obsadí všechna vhodná stanoviště. A tolik křenu by nestačila spotřebovat ani ta nejrozvětvenější rodina. A jak tomu předcházet?

Možnosti jsou v zásadě dvě. Buď křenu vyhradíte jeden přesně ohraničený záhon a každý rok ho odtud budete kompletně vyrývat, nebo mu vytvoříte záhon zapuštěný do země, skrz který ani ten nejdelší kořen křenu neproroste.

Ideální křen pro pěstování na zahradě? Ne starší než dva roky

Uvažovali jste někdy nad tím, proč jsou kořeny křenu v obchodech tak dřevnaté a vysušené? Zčásti je to způsobeno jejich špatným skladováním (klasické balení do průhledné folie jim zrovna neprospívá), ale mnohem pravděpodobněji jde o stav, způsobený jejich vysokým stářím.

Mladé kořeny křenu jsou měkké, šťavnaté a výrazně aromatické. Staré a dřevnaté jsou jejich pravým opakem. Křen začíná tvrdnout asi ve dvou letech věku, což bychom mu na zahradě neměli dovolit.

Ne, nemusíte každý rok kupovat nové sazenice, křen si snadno namnožíte sami. Stačí na podzim vykopat staré rostliny, postranní kořeny nařezat na 5-10 centimetrů velké kousky, a ty přes zimu uložit ve sklepě na vlhkém písku. V dubnu je zasaďte deset centimetrů hluboko a nechte je růst. Ideální je vyrýt každý rok jednu polovinu křenového záhonu, a druhou nechat ještě trochu poporůst. Příští rok je vyměňte.

Pěstování v ohrazeném záhonu

Přijde vám předcházející postup příliš pracný? Vyhraďte pro křen jeden hluboký záhon, jehož zdi obložíte plastovými díly nebo jinou neprostupnou překážkou. Tak křen udržíte v ohraničeném prostoru. Myslete však na redukci, jinak se rostliny začnou rychle utlačovat. A to by jejich velikosti rozhodně neprospělo.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)