Jak pěstovat krásnoočko alias Coreopsis
Jestliže ho na svou zahradu jednou zasadíte, zůstane tu už natrvalo. Rozrůstá se mírně a každoročně potěší svými zářivými žlutými květy. Krásnoočko je nenáročné a vybrat si můžete z mnoha různých zajímavých odrůd.
Tedy abychom byli přesní, v našich obchodech můžete čas od času narazit i na jednoletky, například krásnoočko barevné (Coreopsis tinctoria) původem z Ameriky. Ovšem většina dalších oblíbených druhů jsou opravdu trvalky. Sázkou na jistotu je rozhodně:
- krásnoočko velkokvěté (Coreopsis grandiflora)
- krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata)
- krásnoočko kopinaté (Coreopsis lanceolata)
Krásnoočko – jak ho pěstovat
Podle odrůdy mohou dorůst 30-100 centimetrů výšky. Hodí se tedy skvěle na trvalkové, ale i smíšené záhony. Jejich květy se dají použít i do vázy a na jednom místě vydrží opravdu dlouho. Aby byla krásnoočka spokojená, potřebují písčitou, nepříliš výživnou zahradní zeminu a slunné stanoviště. Přísušky jim nevadí, přemokření však vyloženě nesnášejí. Stačí je zasadit od dubna až do května na vhodné místo, první tři týdny více zalévat a později si už bez potíží poradí sama. Jen ve stínu vám pokvetou jen velmi skromně nebo vůbec ne. Na choroby ani škůdce netrpí.
Jak na hnojení a další péči
I když na výživu krásnoočka náročná nejsou, přesto se vyplatí je na počátku sezóny dobře pohnojit. Ideální čas přichází ve chvíli, kdy začnou nasazovat na květ. Stačit vám bude jedna dávka hnojiva, rozpuštěná v zálivkové vodě. Ta pomalu se uvolňující z granulí tyto květiny příliš rády nemají.
Po odkvětu seřízněte trsy krásnooček asi na polovinu výšky a přihnojte ještě jednou. Často vykvetou znovu a ještě více. Jinou péči nepotřebují. Pouze jakmile se příliš rozrostou, rozdělte jejich trsy na více částí a vysaďte na novém místě. Pak budou tyto krásné květiny prospívat ještě lépe.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)