Jak pěstovat kalanchoe, aby zaručeně kvetla a vydržela vám po mnoho let – pomůže i citronový trik
Kalanchoe blossfeldiana nás při správném pěstování potěší bohatstvím malých květů mnoha barev. Může kvést v různých obdobích roku – a také v zimě. Barvy květů dokonale kontrastují s tmavě zelenými a mírně zubatými listy.
Jen málokdy se nám však tuto rostlinu povede přivést ke květu tak, jak jsme si ji přinesli z květinářství. A v čem tedy tkví tajemství úspěšné péče?
Jak pěstovat kalanchoe doma
Kalanchoe je nenáročná rostlina. Jelikož patří mezi tlusticovité, potřebuje málo vody – ukládá si ji totiž do listů na horší časy. Proto ji stačí zalévat jen jednou týdně a v zimě dokonce i méně, a to vždy když zemina v květináči mírně vyschne. Na rozdíl od mnoha jiných rostlin také nemá ráda rosení.
Ani na osvětlení náročná není, může růst i v polostínu, ale nejlépe jí vyhovují světlá, ale ne příliš slunečná místa. Na jižní okno s poledním úpalem se tedy nehodí. A jaké další podmínky potřebuje? Dobře roste v humózní půdě smíchané s hrubým pískem, který zajistí substrátu vzdušnost. Preferuje také mírné teploty v rozmezí 15 až 23 °C, přičemž vyšší i nižší teplotní extrémy jí škodí.
Foto: Pixabay
Co dělat, aby kalanchoe kvetla
Kalanchoe obvykle kupujeme ve chvíli, kdy rostlina kvete, přičemž květiny vydrží až několik týdnů. Když odkvete, je nutné ji zastřihnout (výhonky lze zkrátit i na polovinu). Aby však znovu rozkvetla, musíte jí dopřát tu správnou péči. Jde o rostlinu tzv. krátkého dne. To znamená, že kvete, když jsou dny nejkratší. Původně pěstované druhy proto kvetly v zimě, což většina pěstitelů ocenila.
V našich podmínkách je vhodné rostlinu částečně zastínit. V zimě se jí bude nejlépe dařit v místnosti, kde nepoužíváme umělé světlo. Praktickým řešením, který jí ke kvetení pomůže, je její přikrytí kartonem na cca 14 hodin. Taková péče by měla trvat asi měsíc až půl. V tomto období by také kalanchoe potřebuje mírně chladnější teploty (cca 15 °C). pokud tohle všechno dodržíte, měla by kvést.
Citronový trik pro kalanchoe
Potřebuje také přihnojování. Pokud jí každý měsíc přidáte do zálivky jednu lžíci citronové šťávy, která obsahuje všechny nezbytné vitamíny a minerály v přírodní formě, pak vám zaručeně bude vděčná a vykvete o to bohatěji a ochotněji. Pokud chcete vsadit na hnojiva pro sukulenty, pak kalanchoe přihnojujte v průměru každé dva týdny, v období od května do srpna. Přesazujeme ji taktéž pravidelně, a to na jaře.
Jak kalanchoe množit
Jde to snadno – tato rostlina vytváří rostlinky s kořeny přímo na okrajích listů, které je možné použít jako řízky. Životaschopné řízky však můžeme získat i z vrcholků rostliny, a to nejlépe v květnu a červnu.
Náhledové foto: Pixabay
Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/rostliny/kalanchoe-kolopejka.html
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)