Jak pěstovat fíkovníky v nádobě? Naučte se triky, aby vám plodily

Fíkovníky

Fíkovníky patří k nejjednodušším tropickým stromům, které můžete doma pěstovat. K dispozici je spousta druhů, z nichž některé jsou mrazuvzdorné. Pokud se rozhodnete pěstovat je přímo na zahradě, vybírejte jeden z nich. Fíky je snadné pěstovat též v nádobě, díky čemuž můžete získat dostatečně silnou rostlinu, která vydrží i mrazy do – 20 °C. Navíc se dají snadno přesouvat a někteří zahradníci tvrdí, že jsou méně náchylné na škůdce a choroby.

Výběr nádoby pro fíkovníky

Je dobré, když bude mít vaše nádoba drenážní otvory, které umožní odtékání přebytečné vody. Kořeny fíkovníku jsou citlivé na příliš mnoho vlhkosti. Vzhledem k tomu, že jak fíkovník vyroste, budete potřebovat květináč o objemu 55 až 75 litrů, je dobré, když bude mít kolečka (nebo bude postaven na podstavci s kolečky), abyste s ním mohli lépe manipulovat. Na začátku ale přesaďte květináč do nádoby, jejíž průměr je asi jen o 15 až 20 cm větší, než byla původní nádoba. Poté přesazujete do větší nádoby vždy podle růstu rostliny.

  • Pokud přesadíte fíkovník ihned do velké nádoby, můžete mít problémy s odvodněním a přemokřením rostlin.
  • Vhodnou koncovou rostlinou může být sud, keramický květináč nebo kovové nádoby.
Fíkovníky
Foto: Unsplash

Výsadba fíkovníků

Rostlinu, kterou si koupíte nebo získáte z řízku, je třeba přesadit do nádoby s drenážními otvory. Důležitá je také drenážní vrstva na dně květináče – to znamená keramzit, větší kamínky, nadrcené kusy keramiky a podobně. Díky tomu je zajištěn dobrý odtok vody, ale zemina s vodou neodteče – zůstává v nádobě. Fíkovníky je možné přesazovat kdykoli v roce, ale nádobu vyneste ven až poté, co pomine nebezpečí mrazů (v druhé polovině května).

  • Jak hluboko vysadit fíkovník? Příliš velká hloubka znamená problém s hnijícími kořeny, příliš malá zase vysychání kořenů. Pokud jste si koupili fík v nádobě, vysaďte jej do stejné hloubky, v jaké byl původně (kořenový bal musí být v rovině s linií půdy).

Fíkovníky vyžadují dostatečnou zálivku

Fíky, které pěstujete v nádobách, mají větší tendence vysychat než ty v zemi. Proto je dobré přidat na povrch půdy tenkou vrstvu organického mulče (sláma, dřevní štěpky). Díky mulči můžete snížit frekvenci své zálivky. Čas na zálivku přichází v okamžiku, kdy vyschne horní vrstva půdy (do hloubky 2,5 cm). Zálivka je vydatná – zalévejte tak dlouho, dokud voda neodtéká drenážními otvory ven.

  • Příliš mnoho vody vede k hnilobě kořenů, málo zálivky stresuje rostlinu a způsobuje opadávání listů.

Pomozte svému fíkovníku plodit

Zde je několik tipů, díky kterým můžete sklízet své vlastní ovoce:

  • Fíky v nádobách vyžadují pravidelné hnojení. Dobře funguje kompost nebo rybí moučka. Na konci srpna přestaňte plodit, rostlina tak přejde do vegetačního klidu.
  • Po sklizni ovoce můžete přistoupit k prořezávání fíku. Stačí řez pro zachování tvaru a velikosti.
  • Fíky potřebují alespoň 6 hodin přímého slunečního světla denně.
  • Rostliny dejte v druhé polovině května ven, aby mohly být opyleny hmyzem.
  • Zralé fíky klesají na stoncích a jsou měkké. Tvrdé fíky, které rostou kolmo ke stonku, ještě nejsou zralé.

Zdroje info:

https://www.bhg.com/how-to-grow-a-fig-tree-in-a-pot-7487022

https://www.weekand.com/home-garden/article/fig-trees-container-plants-18040419.php

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!