Jak pěstovat celer?

Celer

Pod názvem miřík vonný (Apium graveolens) se skrývá celer. Jedná se o velmi populární kořenovou zeleninu. V České republice se nejčastěji pěstuje a používá celer bulvový. Velmi časté je ale i použití celeru řapíkatého a celeru listového. Celer se využívá v různých receptech – syrový, vařený i smažený. Možná právě proto je tak oblíbený.

Kdy začít s výsevem?

Ať už se rozhodnete pěstovat kterýkoli z druhů celerů, důležité je jeho předpěstování. Začněte s tím již v únoru nebo březnu, protože celer má dlouhé vegetační období. Semena vám vyklíčí za dva až tři týdny při teplotách 15 až 20 °C. Až semenáčky vzejdou, nenechte je nikdy uschnout, jsou velice choulostivé. Pokud semenáčky rostou příliš hustě, budete je muset rozesadit – do sponu asi třikrát dva centimetry.

Přesazení do kelímků

Až sazenice zesílí, můžete je přesadit do kelímků nebo do speciálních sadbovačů. Kořínky jim přitom zkraťte asi o třetinu. Sazenice pěstujte tam, kde nehrozí pokles teploty pod 10 °C. Při nižších teplotách by se mohly sazeničky nachladit a po výkvětu by netvořily bulvy. Celý proces si můžete usnadnit tak, že si koupíte již předpěstované sazeničky v zahradnických centrech.

Vysazení na zahradu

Celer vysaďte na zahradu až v polovině května (do pařeniště můžete vysazovat již koncem dubna. Pokud má sazenice více než tři listy, můžete vnější přebytečné listy odstranit. Sázejte tak, aby srdéčko nebylo příliš v zemi, protože pak byste nemuseli získat celer v bulvě, ale celer v roztodivných tvarech dužnatých kořenů. Bulvový celer sázejte do řádků od sebe vzdálených 50 cm, také jednotlivé rostlinky by měly mít rozestupy 50 cm. Listový celer pak 35×40 cm. Řapíkatý celer zásejte do hlubokých brázd kolem 20 cm od sebe.

Celer

Vlastnosti půdy pro dobrý růst

Po výsadbě je důležitá vydatná zálivka. Do půdy je potřeba přidat živiny – celer je taktéž náročný na obsah vápna v půdě. Použijte proto hnojivo na kořenovou zeleninu. Bulvový celer upřednostňuje hlinitou půdu, listový a řapíkatý pak spíše hlinitopísčitou půdu. Celer je vhodné vysadit tam, kde jste předtím pěstovali luskoviny. Naopak ho nepěstujte tam, kde byla předtím kořenová zelenina.

Sklizeň

Bulvový celer můžete sklízet již od července (listy pouze probírkou). Listový celer sbírejte taktéž od července. Koncem září přijde jednorázová sklizeň.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!