Jak pěstovat ananas přinesený z obchodu
Ananas je ovoce úžasné a jedinečné chuti. Jeho výhodou je také to, že si z plodu, který si koupíte v obchodě, můžete vypěstovat vlastní rostlinu. A ta vám může dokonce i plodit, pokud se o ni budete dobře starat! Na pěstování vlastní rostliny použijete tu část ananasu, kterou byste stejně nezkonzumovali. Předpokladem pro správné pěstování je použití zralého a zdravého ananasu.
Výběr ananasu v obchodě
To znamená, že úspěch při pěstování ananasu spočívá již v tom, jaký ananas si domů přineseme. Proto když se rozhodnete pěstovat, je zapotřebí být při výběru opravdu pečliví. Zajímá nás nejenom zdravý vzhled plodu, který by měl navíc také vonět, ale především jeho listy. Ty by měly mít krásně zelenou barvu bez známek hnědnutí. To, že je listoví zdravé poznáte podle toho, že za jeden z listů zatáhnete. Nemělo by dojít k jeho vytržení.
Foto: Pixabay
Vyjmutí vrcholové růžice
Existují dva způsoby, jak můžete získat listovou růžici. Jedním z nich je její vykroucení. To znamená, že jednou rukou uchopíte plod, druhou listovou růžici a tou zakroutíte do strany. Mělo by dojít k uvolnění růžice. Tento způsob je vhodnější, protože tím získáte čistou růžici bez dužiny, která má tendence hnít. Druhým způsobem je odříznutí listů i s trochou dužiny a poté vykrajováním listové růžice. Cílem je zbavit ji co největšího množství dužiny, aby nedošlo k zahnívání.
Zakořenění ananasu
Takto získanou listovou růžici opláchneme pod tekoucí vodou a pak postupně, jeden po druhém, odstraňujeme spodní strany. Uvádí se, že tímto způsobem bychom měli minimálně čtyři řady listů, abychom získali otrhaný, asi 2 cm dlouhý pahýl. U některých ananasů si můžete už nyní všimnout drobných kořínků. Takto otrhaný pahýl namočte do vody (tak, aby zbylé listy nepřišly do kontaktu s vodní hladinou). Ideální je měkká nebo destilovaná voda. Takto nechte stát mimo přímé sluneční paprsky na světlém místě. Asi za měsíc si můžete všimnout drobných kořínků.
- Tip: Voda se bude odpařovat, takže je zapotřebí ji pravidelně dolévat.
Výsadba ananasu
Jakmile kořeny budou několik centimetrů dlouhé, můžete pomýšlet na zasazení rostliny do substrátu. Připravte si papírovou utěrku a na ni vytáhněte zakořeněnou růžici. Nechte zasychat dvě až tři hodiny. Mezitím si připravte substrát: buď použijete substrát pro palmy, nebo si namíchejte zahradní zeminu s říčním pískem v poměru 2:1. Květináč by neměl být příliš veliký (začíná se na průměru 12 až 14 cm), protože chceme, aby substrát vysychal.
Umístění ananasu
Takto vysazený ananas dejte na okenní parapet, klidně nad ústřední topení, protože jeho teplo se ananasu bude líbit. Nemá rád přímé sluneční světlo, které ho může spálit. Ideální je polostín. Když se ve středu růžice objeví nové listy, ananas dobře zakořenil a začíná růst. Jednou za rok, obvykle na začátku léta, ananas přesadíme. Nezapomeňte ponechat mezi rostlinou a koncem květináče v novém květináči mezeru 2 centimetry.
Péče o ananas
Mezi jednotlivými zálivkami nechte půdu proschnout. Není nutné udržovat půdu vlhkou. V létě zaléváme dvakrát týdně, v zimě pouze jednou za týden. V létě je vhodné vynést rostlinu ven, ne však na přímé slunce. Počítejte s tím, že přes léto se může rostlina rozrůst tak, že bude problém ji na zimu přenést dovnitř. Můžete si pomoci svázáním listům, což přenos usnadní. Ideální teploty pro pěstování jsou 25 °C v létě a kolem 20 °C v zimě.
Zdroj: https://deccoria.pl/artykuly/rosliny-domowe/jak-wyhodowac-ananasa-w-domu-41-825
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!