Jak pečovat o šťavel čtyřlistý? Přinese vám letos štěstí

Šťavel

Lidově ho označujeme jako čtyřlístek, v obchodech se prodává s postavičkami kominíčků. Jeho latinský název zní Oxalis tetraphylla a často ho používáme jako dárek. Čtyřlístek zkrátka nosí štěstí, a proto jej můžeme darovat svému nejbližšímu, komu štěstí přejeme. Protože jde o vytrvalou rostlinu, je jen na vás, jak dlouho vám vydrží.

Šťavel nevyhazujte

Šťavel se dá pěstovat klidně i několik let, proto jej nevyhazujte hned poté, co zaznamenáte problémy s jeho pěstováním. Z jeho krásných listů proto můžete mít radost dlouhodobě, a to ať už jste si vybrali klasické zelené nebo načervenalé listy. V létě pak může vykvést, a to bílými až načervenalými květy. I když se vám to možná nezdá, tato rostlina má původ v Brazílii a Mexiku. Listy je zábavné pozorovat – v noci se zavírají a ve dne otevírají.

Šťavel
Foto: Pixabay

Výběr stanoviště

Pokud vybíráme vhodné stanoviště pro svůj šťavel, měli bychom vědět, že není plně mrazuvzdorný. Zvládá teploty do – 3 °C. To je důvod, proč jej pěstujeme především jako pokojovou květinu. Šťavel potřebuje dostatek světla, ale vyhýbejte se přímým slunečním paprskům. Ideální teplota pro pěstování je od 10 do 18 °C. Se zálivkou raději šetřete – zatímco krátkodobé období sucha vám rostlina odpustí, přemokření se jí může stát osudné. Nejlepší je zalévat z podtácku. Jednou za dva týdny můžete přidávat tekuté hnojivo, abyste podpořili vitalitu rostliny.

Šťavel na jaře

Jakmile na jaře vystoupají teploty nad 10 °C a přestanou hrozit mrazy, můžete svou rostlinu zasadit na záhon nebo přenést v květináči. Vyberte místo chráněné, částečně zastíněné bez rizika přemokření. Na podzim ho ale nezapomeňte opět schovat, popřípadě vyryjte jeho cibulky ze země a uložte do tmavé a chladné místnosti, kde nehrozí vlhkost. Díky tomuto můžete také zabránit nechtěnému růstu plevele na zahradě.

Kvetení rostliny

Pokud chcete, aby šťavel vykvetl, potřebuje období klidu. To znamená, že od srpna byste měli pomalu přestat zalévat. Nelekejte se toho, že listy postupně uvadnou. Na jaře začněte postupně dodávat více a více vody a on znovu obrazí. Na konci zimy občas můžete narazit na cibulky této rostliny. To je nejlevnější možnost, jak si můžete pořídit tuto rostlinku. Na konci jara je vysaďte asi 5 cm hluboko. Substrát udržujte neustále vlhký, nikoli však přemokřený. Pěstujete-li v nádobě, je důležité, aby vaše nádoba měla drenážní otvory.

Šťavel se dá rozmnožit

Množení této rostliny je velice jednoduché – v období klidu (ideálně na konci zimy) rozdělte svou rostlinu na dva nebo více trsů, které přesadíte na vhodná stanoviště. Stačí je přesadit do takové hloubky, v jaké rostly původní rostliny.

Zdroje info:

https://www.gardenersworld.com/house-plants/oxalis-triangularis-houseplant/

https://www.24garten.de/pflanzen/gluecksklee-pflegen-mit-diesen-tipps-ist-er-mehrjaehrig-winter-giessen-93496528.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!