Jak ochránit zazimované rostliny před chorobami a škůdci. Zatočte se sviluškami i molicemi

Fuchsie

Jak ochránit zazimované rostliny před chorobami a škůdci? Vystačíte si s jednou obyčejnou složkou, kterou najdete v kuchyni – zasáhnout však musíte včas, jinak můžete očekávat pohromu.

Tento šikovným pomocník dokáže zabránit rozvoji tak obávaných chorob, jako je plíseň šedá nebo padlí, které se obvykle projevují výskytem žlutých skvrn na listech, jež bývají také leckdy jakoby posypány jemným bílým práškem. A pokud nemáte po ruce právě jedlou sodu, můžete ji nahradit roztokem prášku do pečiva smíchaného s vodou.

Postřik z jedlé sody na škůdce

Aby však tato ingredience fungovala ještě lépe, můžete pro lepší ochranu listů rostlin přidat i mléko. Někteří zahradníci dokonce do zmíněného roztoku přidávají rostlinný olej. Dělají to kvůli hustší konzistenci roztoku, díky čemuž snadněji ulpí na listech. Můžete si vybrat ze dvou osvědčených receptů využívajících jedlou sodu k péči o vaše rostliny.

Muškáty

Jak ochránit zazimované rostliny před chorobami a škůdci. Zatočte se sviluškami i molicemi Foto: Pixabay

Pomůže vám docela obyčejné mléko

Rozmíchejte jednu lžičku jedlé sody ve 250 ml vody a 250 ml mléka. Před přelitím do postřikovače a samotnou aplikací nezapomeňte všechny ingredience dobře protřepat.

Jak ochránit zazimované rostliny před chorobami a škůdci díky oleji? Smíchejte 8 lžiček jedlé sody se 7 litry vody a 6 lžícemi rostlinného oleje. Vše promíchejte a protřepte do víceméně homogenní konzistence a okamžitě aplikujte postřikem.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/podzimni-skudci-30001101.html, https://www.floranazahrade.cz/pravidla-pro-ochranu-rostlin-pred-chorobami-a-skudci/, https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/ochrana-proti-skudcum-a-chorobam-bez-chemie-skudci-choroby-prostredky-prirodni.A191004_110319_hobby-zahrada_bma

Jak ochránit zazimované rostliny před chorobami a škůdci. Zatočte se sviluškami i molicemi Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)