Jak ochránit vřesy i před největšími mrazy
Podzim je v plném proudu a začíná pomalu zima. To může být nejvhodnější doba pro péči o vřesy v květináčích ve vaší zahradě. Vyžadují určitou péči, aby mohly na jaře opět růst nebo hromadně kvést. Mohou interiéru i vaší zahradě dodat správný šmrnc, ale musí vypadat k světu. Jak o vřesy pečovat, jak často je stříhat a co je skutečně zásadní? Každý mistrný zahradník vám řekne, že minimálně jednou ročně je to životně důležité.
Vřesy bývají nenáročné
Vřesy jsou jedním ze symbolů v rámci podzimu. Proto by se o ně mělo pečovat především v tomto ročním období. Mají bílé, fialové nebo růžové květy a mohou se rozvíjet samostatně nebo v rozsáhlých trsech. V domácnosti nebo na převisu vytvářejí mimořádnou podívanou. Stačí se řídit několika pravidly, aby se jim dařilo. Měli byste pokaždé nakupovat rostliny od legitimního obchodníka, který je pěstuje.
Po zakoupení vřesy vždy přesaďte, protože v obchodech obvykle jsou nejen dlouho v jednom květináči, ale navíc v mnohem menším, než by měly být. Vyžadují kyselou půdu, kterou je třeba pravidelně přihnojovat. Přesto si při přesazování dávejte pozor, protože vřesy musí být stejně hluboko, jako byly v zakoupeném květináči, jinak dojde k plesnivění kořenů a úhynu rostliny. Mají rády slunce, proto je nedávejte do stínu.
Jak moc pravidelně bychom měli stříhat vřesy?
Pravidelná zálivka jim dodá vlhkost, ale navíc si musíte dávat pozor, abyste je nepřemokřili, protože kořeny mohou uhnívat. Ať tak či onak, substrát musí být stále vlhký. K tomu nesmíte nechat stonky nebo listy navlhnout, jinak se objeví známky plísně. Vřes je také třeba pravidelně prořezávat, zejména v období podzimu.
V případě, že je neprořezáváte, může rostlina uhynout. Vřes prořezávejte vždy na jaře, aby měl čas vykvést. Rostlina je citlivá na mráz, proto vřes zazimujte ještě, než přijde zima. Budete je moci zakrýt textilií nebo netkanou agrotextilií. Vřesy jsou nejvíce ohroženy od prosince do března.
Zdroje info: zahradkar.cz, pestujem.cz
Náhledové foto: Pixabay
Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.