Jak ochránit růže před mrazy: Dobré tipy pro popínavky i čajovky

Růže

Téměř všechny růže vyžadují před zimou nějaké zakrytí. To má za úkol ochránit je nejen před mrazem, ale také před vysokou vlhkostí, silným větrem a v neposlední řadě i před příliš intenzivním slunečním zářením.

Nejlepší je začít se zazimováním růží až koncem října nebo listopadu (podle počasí). Mnozí zahrádkáři dokonce doporučují nechat projít první mrazy bez povšimnutí. Oznámí totiž rostlině, že přišel konec vegetačního období a ta se tomu přizpůsobí. Se zakrytím tedy určitě není třeba spěchat.

Růže zakryté příliš brzy často hynou kvůli příliš vysoké vlhkosti a nedostatečnému přístupu vzduchu ke kořenům.

Jak a čím zakrýt růže?

Vrstva krytí by neměla být příliš silná – nesmí podporovat hromadění vody a tím i hnilobu. Nejlevnějším materiálem je v tomto ohledu běžná zahradní zemina – přihrnutí ochrání kořeny růží před náhlými poklesy teploty i sluncem, které by je mohlo na jaře probudit ze zimního spánku příliš brzy.

Hodí se však také piliny nebo větvičky jehličnanů. Před zakrytím odstraňte z růží všechny staré listy, nebudou pak zahnívat. Neřežte nové výhonky ani neodstraňujte staré květy a případně plody (s tím je vhodné přestat už ke konci září). Minimalizujete tak riziko namrznutí vrcholů růží.

Růže

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak ochránit keřovité růže?

Obvykle je stačí jen přikrýt zemí. Vrstva na kořenech by měla být vysoká asi 30 cm. Ne více, zamezili byste přístupu vzduchu ke kořenům. Pokud přijdou déletrvající mrazy (pod – 15 stupňů), dodatečně zakryjte kořeny růží ještě vrstvou suchého listí, jehličí nebo třeba drcené kůry.

Jak před zimou ochránit popínavé růže?

Kořeny ukryjte pod vrstvu zeminy. Poté sejměte výhonky z podpěr, svažte je k sobě, položte na zem a přikryjte chvojím nebo shrabaným listím. Nepokrývejte ochranou celou korunu, opět byste zamezili přístupu vzduchu.

Pokud není možné růže z podpěr sejmout, zakryjte je rohožemi, jutou nebo třeba netkanou textilií.

A jak na roubované růže?

Ty je třeba zakrýt až do místa roubu, který je na mrazy nejcitlivější. Jejich korunu se pak vyplatí svázat provázkem a poté obalit například slámou či netkanou textilií. Podobně se postarejte i o růže v kontejnerech. Zakopejte je do země a korunu ochraňte stejně jako u růží roubovaných.

Sadové alias parkové růže jsou náročné nejméně

I u nich na podzim zakryjte kořeny zeminou, stejně jako u keřových růží. Ovšem pamatujte si, že parkové růže jsou docela odolné. Vadí jim pouze velké výkyvy teplot, za které obvykle může jarní sluníčko.

Ochraňte je proto „hradbou“ z větvi jehličnanů, postavenou směrem na jihozápad. Větve stačí jednoduše zabodnout do země. Žádnou další ochranu tyto krásky před zimou potřebovat nebudou.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)