Jak ochránit dřeviny a úrodu před vysokou zvěří i hlodavci – pomůže odpad z koupelny i prostřený stůl

Srnka

Jak ochránit dřeviny a úrodu před vysokou zvěří i hlodavci – pomůže odpad z koupelny i prostřený stůl. Zavedení starých postupů na ochranu stromů a plodin před pleněním zvěří, jako jsou srny a zajíci, může být užitečné i dnes.

Přítomnost volně žijících zvířat sice může přírodní krajině dodat kouzelný nádech, často si však vybírá svou daň, zejména když se tato zvířata rozhodnou uspokojit své choutky na stromech a plodinách. Naštěstí se můžeme inspirovat moudrostí našich předků a použít důmyslné metody, které obstály ve zkoušce času a dokážou odradit srny, zajíce a další divoká zvířata od hodování na naší vzácné vegetaci.

Pomohou vám lidské vlasy

Jednou z osvědčených technik, která se osvědčila, je použití lidských vlasů. Budete potřebovat pár odstřižků nebarvených vlasů. Vložte je do punčoch nebo punčochových kalhot a balíček přivažte ke kmeni stromu. Vydávaný lidský pach působí jako neviditelná, ale mocná bariéra. Vlasy však musíte jednou do měsíce měnit.

Foto: Pixabay

Vsaďte na fyzické bariéry

Velmi účinným prostředkem ochrany mladých stromků před spáry zvěře je použití různých typů pletiv a plastových krytů. Ať už se jedná o pletivo odolné proti králíkům, které obepíná kmen, nebo o perforované plastové kryty – obojí poslouží stejně dobře. A pomoci vám mohou i nátěry s vápnem a repelentem. Bílý odstín nátěru navíc odráží sluneční světlo, čímž zabraňuje škodám způsobeným nadměrným slunečním zářením.

Zarovnejte mezery a využijte ořezané větve

Před příchodem zimy je rozumné zkontrolovat ploty a ohrady, zda v nich nejsou mezery nebo otvory, které by mohly nabízet průnik volně žijícím zvířatům. Zajistíte-li bezpečnost svého obvodu, výrazně snížíte pravděpodobnost vniknutí nevítaných návštěvníků do zahrady. Kromě toho při zimním prořezávání raději zvažte, zda ořezané větve nevyhodíte a nevyužijete je ve svůj prospěch. Připevněním těchto větví na vnější stranu oplocení vytvoříte přirozenou bariéru, která odradí zvířata od vstupu na vaše pozemky.

Péče o volně žijící živočichy

Stojí za to také zvážit, zda by poskytování potravy těmto tvorům během zimních měsíců nebylo přínosnější než složité opevňování zahrad a stromů. Nabídka potravin, jako jsou slunečnicová semena, seno, žaludy a kaštany, může nasytit chutě divokých zvířat a snížit jejich tendenci pustošit úrodu při hledání potravy. To nejen pomáhá volně žijícím živočichům přežít, ale také podporuje vyváženější soužití mezi lidmi a přírodou.

Zdroj: https://www.nkz.cz/promotion/praxe/choroby-skudci/jak-ucinne-ochranit-zahradu-pred-hrabosi-mysmi-dalsimi-hlodavci?utm_campaign=pr_article, https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-zabranit-zveri-v-okusu-stromu-a-keru-v-neoplocene-zahrade-26692.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)