Jak obnovit zahradu po povodních a přívalových deštích
Příroda si s námi tak trochu hraje a přívalové deště nejsou v těchto dnech ničím výjimečným. Ba naopak, setkáváme se s nimi stále častěji. Vody je více než dost a některé vodní toky se dokonce vylily ze svých koryt. Příchod letošního léta se zkrátka nese ve znamení extrémů. I když podle meteorologů přijde horké léto, majitelé zahrad si častěji dělají starosti s tím, co by měli dělat se zahradou po oněch zmiňovaných vydatných deštích, případně povodních.
Co řešit po přívalových deštích
Přívalové deště nepředstavují nějakou extrémní katastrofu. Když je srovnáme s povodní, zjistíme, že rozdíl je u nich hlavně v kvalitě vody, již s sebou přináší. U přívalových dešťů je čistá. Nánosy bahna zpravidla nepřicházejí. Ideální je ihned začít s uklízením zničených rostlin na kompost. Zeminu nechte trochu uschnout, ale ne úplně. Jestliže vznikne škraloup, dokáže zničit kromě plevele také užitkové a okrasné rostliny. Když je podklad ještě mokrý, bude nutné jej rychle okopat. Vzduch se dostane ke kořínkům rostlin, které budou silnější. Vyplatí se také přihnojit kořeny a listy. S vodou totiž odchází také spousta živin. Další výsevy a sadby by měly přijít až po vyschnutí podkladu.
Povodně: Zdroj obrázku: Pixabay.com
Revitalizace po povodních je složitější
Po povodních je situace mnohem složitější. Povodňová voda bývá bohužel často kontaminována. Na úrodu tak prakticky můžete zapomenout. Při práci využijte určitě rukavice a jiné ochranné prostředky. Povodním odolají zpravidla stromy. Zbavte jejich kořeny a spodní části bahna a naplavenin. Povodní poničené kusy rostlin nedávejte na kompost. Zeminu po povodních zbavte veškerých nečistot a nechte oschnout. Pak je třeba ji prokypřit. Obnoví se tak mnohé mikroorganismy. Rostliny, jež na zahradě ponecháte, pravidelně kontrolujte. Vlhké prostředí je totiž živnou půdou pro vznik plísní a chorob.
Přijde větší porce plevelů
Větší množství plevelů prostě přijde, s tím zřejmě nic nenaděláte. Úprava zeminy do stavu, kdy bude už kompletně v pořádku, potrvá celou sezonu. Ideální je přečkat zimu, pak už by se mělo všechno vracet k normálu.
Povodně: Zdroj obrázku: Pixabay.com
Revitalizace trávníku
Určitě nezapomeňte ani na trávník, uschlé bahno je třeba vyhrabat. Poté už přistupte k vertikutaci. Provzdušnění pomůže trávě k opětovnému lepšímu dýchání. U dobře zapěstovaného trávníku drny postupně obrazí, říká Aleš Chrobok, specialista na segment trávníku ze společnosti Robomow. Se sekáním je třeba vyčkat, až se trávník kompletně vzpamatuje.
Povodně: Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.