Jak nechat dozrát rajčata doma i na zahradě + recept na zpracování těch nadbytečných

Rajčata

Jak nechat dozrát rajčata: Rajčata patří mezi rostliny, které plodí do úmoru. Pokud je tedy neskolí plíseň, což je v posledních letech dost často, zbudou nám na podzim na keřících nezralá rajčátka a předpověď počasí už hlásí první mrazíky. Rajčata jsou teplomilné rostliny a mráz nepřežijí, musíme se proto postarat, aby ani část úrody nepřišla na zmar.

Existuje několik možností, jak k této problematice přistoupit. Rajčata je možné nechat dozrát přímo na mateřské rostlině, anebo se o totéž pokusit v domácích podmínkách. Je jen na vás, jakou metodu zvolíte.

Dozrávání ve skleníku

Jestliže máme rajčata nasázená v truhlících či květináčích, snadno je přeneseme do skleníku, zimní zahrady nebo prosklené verandy, kde v klidu dozrají. Případné květy zaštípneme, aby se rostlina soustředila pouze na již vyrostlé plody. Samozřejmě zaléváme, dokud nesklidíme poslední rajčata.

Zelené rajče

Foto: Pixabay

Dozrávání při zavěšení celé rostliny

Je-li rostlina zdravá a rajčátka pevně drží na stonku, vytrhneme ji i s kořeny, listy otrháme a pak ji zavěsíme kořeny nahoru do teplé větrané místnosti. Rajčata krásně dozrají a vydrží déle, než otrhaná.

Dozrávání na lísce

Pokud je rostlina napadená nebo nemáme vhodné prostory pro zavěšení celých rostlin, rajčátka otrháme, pokud možno i se stopkou, a narovnáme je v jedné vrstvě na lísky nebo do bedýnky vyložené papírem, stopkou nahoru. Rajčata pak umístíme do temna. Pokud bychom je naskládali třeba na okno, sice zčervenají, ale nedozrají a nebudou tak chutná. Rajčata často kontrolujeme, zda se některé nekazí.

Nemáme-li temnou místnost, rajčata alespoň přikryjeme papírem, nebo můžeme každý plod jednotlivě zabalit do balícího papíru a vyskládat vedle sebe. Takto zabalená rajčata se ale hůře kontrolují. Hodí se spíše pro malé množství rajčat.

Pro rychlejší zrání vkládáme mezi rajčata jablko nebo banán, které uvolňují velké množství ethylenu. Ten, jak známo, celý proces urychluje.

Voňavá rajčatová omáčka

Nestíháme-li zralá rajčata konzumovat, uvaříme si z nich rajčatovou omáčku. Pěkně poctivě, s voňavým kořením, tak jak ji vařily naše babičky.

Co budeme potřebovat

  • zralá rajčata 1 kg
  • cibule 1 ks
  • česnek 2 stroužky
  • hovězí vývar 250 ml (přibližně)
  • máslo 3 lžíce
  • hladká mouka 1 lžíce
  • voňavé koření: bobkový list 1 ks, nové koření 3 ks, pepř 3 ks, skořice ½ svitku, hřebíček 3ks, badyán ½ ks
  • sůl
  • cukr na dochucení
  • smetana ke šlehání 1 lžíce na zjemnění

Postup na voňavou rajčatovou omáčku

  1. Rajčata nakrájíme na menší kousky, cibuli na kostičky, česnek na plátky.
  2. Do kastrůlku dáme 2 lžíce másla a orestujeme postupně cibulku, česnek a nakonec vsypeme rajčata. Dusíme do změknutí, případně lehce podlijeme vodou.
  3. Ve větším kastrůlku založíme omáčku. Rozpustíme zbylé máslo, zasypeme moukou a uděláme tmavší jíšku. Zalijeme ji chladným vývarem, dobře metličkou rozmícháme a vaříme nejméně půl hodiny, až omáčka nebude chutnat po mouce a zhoustne. Na začátku varu přidáme veškeré koření v čajovém sítku nebo zabalené do plátýnka. Omáčku mícháme, aby se nepřichytila.
  4. Do provařené omáčky přidáme dušená rajčata, vyndáme koření a rozmixujeme.
  5. Pak ji propasírujeme a dochutíme solí, cukrem a nakonec zjemníme smetanou.
  6. Podáváme s houskovými knedlíky a vařeným hovězím masem.

Zdroje: https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/rajska-omacka-pohlreich.html, https://prima-receptar.cz/blizi-se-podzim-a-rajcata-nestihaji-dozrat/, https://www.dumazahrada.cz/clanek/nedozrala-rajcata-nemusite-vyhazovat-mame-tipy-jak-je, nechat-krasne-dozrat-20210.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)