Jak napravit škody na sluncem spáleném trávníku
Posledních pár let tu máme příliš málo srážek a stav spodních vod je kritický. Nad svým územím tedy zažíváme neuvěřitelně suché a teplé jaro a léto, což dává zabrat nejen trávníkům, ale i dalším rostlinám v zahradách. Existuje způsob, jak zachránit suchou a zničenou zahradu, aniž byste museli začínat znovu?
Vše záleží na konkrétním stavu zahrady. V případě, že suché zóny jsou lokální záležitostí, budete moci pokračovat s opravami – znovu osévat zahradu. V případě, že je tráva více než z poloviny suchá, je vhodné okamžitě zahájit celkovou obnovu trávy. Druhá polovina srpna a celé září je nejvhodnější období pro zotavení trávníku. Teploty začínají klesat, častěji prší, půda je teplá (aby semínko mohlo vyklíčit) a zároveň je dostatek času, aby se tráva před zimou rozvinula a zpevnila.
Jak na suchou trávu
Začněte sekáním trávy co nejníže to půjde – klidně až na jeden centimetr. To je životně důležité, aby trávník přijmul všechna opatření a rychleji se zregeneroval. Suchá stébla totiž nikdy sama rašit nebudou. Vrhněte se na vertikutaci trávníku, tedy prořezání. Nejlépe uděláte, když půjdete ve dvou směrech a vytvoříte kříž. V případě, že je půda suchá, zalijte trávu před vertikutací. Následně musíte trávník pročesat hráběmi nebo vyčesávací kazetou. Vyčesaný materiál (což je prsť a zbytky trávy) klidně hoďte na kompost.
Pokračujte v prosévání suchých oblastí. Je potřeba kompletně přefiltrovat celý trávník pomocí ručního rozmetadla. Využijete směs trávy, která byla zpočátku v zahradě. Ale raději použijte kvalitní osivo, které je určeno pro suché oblasti. Podle toho, kdy přesně zahradu regenerujete, přihnojujte dlouhodobě působícím organo-minerálním hnojivem. V srpnu a začátkem září použijte dusíkaté hnojivo. Od poloviny září přihnojujte hnojivem s draslíkem.
- Aby bylo přesetí nebo dosev co nejúčinnější, není myslitelné nechat semeno ležet jen tak na půdě. Ujistěte se, že máte dostatek jemného travního substrátu, který volně ručně rozprostřete v tenké vrstvě (cca 0,5 – 1 cm) na zahradu. Jeden 50 kg balík by měl vystačit na cca. 10 m2.
- Teď nastal čas pro zalévání. V případě, že budete chtít použít hadici, dejte si pozor na silný proud, který semeno vyplaví a tráva se nevyvine rovnoměrně. Nyní je nezbytné věnovat zahradě patřičnou pozornost a nenechat substrát vyschnout. Tráva by měla vzejít do 1-3 týdnů v závislosti na klimatu, vodním systému a druhu semene. V této době nevstupujte do výsevu a dávejte pozor na domácí mazlíčky.
Pozor na první seč!
Vydržte, dokud nebude tráva asi 8 cm vysoká. Nezanedbávejte pravidlo z jedné třetiny, tedy plynule sekat maximálně 1/3 výšky trávy. Vřetenová sekačka s pojezdem trávník uválí a srovná. Před sekáním můžete nasadit kola na vysokou trávu. V případě, že máte rotační sekačku na kolečkách, snažte se jí co nejvíce pomoci, aby na zahradě nebyly žádné drážky po kolečkách a pohlídejte si ostří nožů!
Zdroje info: pestujeme.cz, ceskestavby.cz
Náhledové foto: Pixabay
Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.